השקעות נדל”ן בחו”ל

העברת כסף לחו"ל לקניית דירה

כיום יותר מאי פעם, משקיעים רבים בעולם הנדל”ן בוחנים נכסים מעבר לים. בין אם מדובר ברכישת הנכס הראשון שלך כאדם פרטי, או כחלק ממערך השקעות נרחב בנכסי מקרקעין, אין ספק שישנם לא מעט יתרונות כשזה מגיע להשקעות נדל”ן בחו”ל.

מאת מערכת רנקו | 24.11.22
אילוסטרציה: העברת כסף

תוכן עניינים

עם מחירי הנכסים כיום ביעדים רבים באירופה והביקוש הגבוה לשכירות, קניית דירה ביוון, בפורטוגל ובמגוון מדינות נוספות עשויה להניב לנו תשואה משתלמת פי כמה מזו שנוכל לקבל בארץ. עם זאת, חשוב שניערך היטב לצעד הזה. אחד האתגרים המרכזיים עמם יהיה עלינו להתמודד בדרך להשקעה, הוא למצוא דרך משתלמת, יעילה וחוקית להעביר את הכסף שלנו אל מדינת היעד. במאמר הבא נבחן כיצד מומלץ ונכון לבצע העברת כסף לחו”ל לקניית דירה.

אז איך מעבירים כסף לחו"ל בעצם?

באופן גורף, ישנן שתי דרכים מרכזיות לבצע את הצעד הזה:

  • לפתוח חשבון בנק במדינת היעד.
  • לבצע העברת כספים אל חשבון הבנק של המוכר.

מה נדרש על מנת לפתוח חשבון בנק זר?

ברוב המדינות החברות באיחוד האירופי, ניתן לפתוח חשבון בנק גם ללא תושבות בקלות יחסית. עם זאת, ישנם כמה היבטים שכדאי לקחת בחשבון:

  • יש לתרגם את תעודת הזהות, הדרכון וריכוז של תלושי המשכורת שלך כחלק מתהליך פתיחת חשבון הבנק בצירוף חתימת נוטריון ואפוסטיל.
  • יהיה עליך להגיש דו”ח שנתי לרשויות המס בישראל, גם אם אין הכנסות כלל, כל עוד הנכס שבבעלותך שווה לפחות 1,870,000 ₪.
  • כדי לפתוח את החשבון, לבצע העברות ולעשות כל פעולה אחרת בחשבון הדורשת חתימה, בדרך כלל עליך להימצא באופן פיזי במדינת היעד.

כיום יותר מאי פעם, כשעסקאות גלובליות הן נפוצות, פתיחת חשבון בנק במדינה זרה תתאים ליעדים ולאורח החיים שלנו. המעמד שלנו וההטבות העומדות לרשותנו כמשקיעים זרים עשויים להשתנות באופן ניכר בין אם הלכנו על קניית דירה בספרד או בקפריסין. הדרך הפשוטה והמהירה יותר, שתאפשר לבצע את הפעולה במהלך אחד מהיר ומבלי לעזוב את הארץ לצורך קניית דירה בחו”ל, תהיה להסתייע בספק חיצוני המתמחה בהעברות כספים.

מה חשוב לבחון לפני שמבצעים העברת כסף לחו"ל עבור קניית דירה?

מטבע הדברים, שירותי העברת כסף לחו”ל לקניית דירה עשויים לטמון בחובם עלויות נלוות לא מבוטלות. אחרי הכול, אנו מבצעים כאן עסקה בהיקפים כספיים נרחבים. הבחירה בספק הנכון יכולה לעשות הבדל משמעותי ולקבוע במידה רבה עד כמה העסקה שלנו תהיה משתלמת. אלו כמה גורמים שכדאי לקחת בחשבון.

עמידה בחקיקה הבינלאומית והתקנות המקומיות

העברת כסף לחו”ל לקניית דירה ושירותי תשלום בינלאומיים בכלל מוסדרים באופן קפדני על ידי חקיקה – ובצדק. בסופו של דבר, התקנות הללו מגנות על הפרטיות ועל הרכוש שלך ונועדו על מנת למנוע הלבנות הון, העלמות מס ועבירות פיננסיות רבות נוספות. תקנות אלו עשויות לחול הן במדינת המקור והן במדינת היעד אליה אנו שולחים את הכסף. כשזה מגיע לחוקי איסור הלבנת הון בישראל, חשוב שנדע כי הסכום המקסימלי שנוכל להוציא ללא הצהרה ממשרד המשפטים הוא 50,000 ₪ בלבד.

 

יש למסור את ההצהרה בדבר תושבות מס, על פי כללי הדיווח של הסכם FATCA. זאת, ככל שמדובר בהעברת כספים לארה”ב או לפי תקן דיווח על חשבונות פיננסים CRS במדינות אחרות. אם מרכז החיים שלך אינו נמצא בישראל, יהיה עליך גם למלא הצהרה בטופס 2402 המצהיר על היותך “תושב חוץ לצרכי מס הכנסה”. ייעוץ וליווי משפטי נכון לפני הצעד הזה יסייע לך לוודא כי הכול נעשה בהתאם לחוק. חשוב שנדע – לאחר שנמלא את ההצהרה ונשלים את התהליך, הבנק יהיה רשאי לעשות בה שימוש בכל עת שיבחר.


לכן, חשוב בראש ובראשונה לוודא שהספקים המועדפים עליך מוסדרים כראוי. חברות כמו קוברסי או טרנספרוויז הן מהנפוצות כיום בישראל ופועלות בהתאם לתקנות רשויות המיסים והחקיקה הבינלאומית החלה. עם זאת, ישנם ספקים רבים נוספים יש לוודא שהספק שאנו בוחרים בו מורשה גם באזור בו אנו מבקשים לבצע את ההעברה.

לא לשכוח להצהיר למס הכנסה

עקב ריבוי ההשקעות בחו”ל בשנים האחרונות, הוחלו בשנת 2016 תקנות חדשות על ידי רשות המיסים בישראל. נכון להיום, עפ”י פקודת מס הכנסה סעיף 131 (א) (5ב)כל תושב ישראל שביצע העברות שסכומן נע החל מ-500,000 ₪ בשנת מס נתונה, מחויב לדווח על כך למס הכנסה בדו”ח השנתי.

 

להלן פקודת מס הכנסה סעיף 131 (א) (5ו): ” יחיד תושב ישראל שהעביר, במהלך 12 חודשים, כספים אל מחוץ לישראל בסכום כולל של 500,000 שקלים חדשים או יותר (להלן – סכום לדיווח); דוח לפי פסקה זו יוגש לגבי השנה שבה הועבר סכום לדיווח, כולו או חלקו, לראשונה אל מחוץ לישראל ולגבי השנה שלאחריה”


חובה זו חלה גם אם לא הפקת כל רווח מהנכס עד כה. לעתים קרובות, משקיעים מבצעים מספר רב של העברות קטנות ומאמינים כי במקרה כזה, אין חובת דיווח. חשוב להבהיר מעבר לכל ספק שגם במקרה כזה – אנו מחויבים בהצהרה למס הכנסה.

לאמת את זהותך ואת אופי העסקה

ברוב המקרים ככולם, ככל שהסכום המועבר מחייב בדיווח למס הכנסה, יהיה עליך לאמת את זהותך וחשבונך לפני שליחת הכסף. אלו כמה מהמסמכים שיידרשו ממך כחלק מהתהליך. תצהיר בדיקת נאותות על ידי עורך דין המתמחה בתחום בצירוף ייפוי כוח עבור עורך הדין הסכם מכר חתום והסכם רכישה ראשוני בו מוסדרות כל ההבנות בינך לבין המכור נשוא עסקת הנדל”ן. העברת הכספים לא תאושר ללא הצגת שני ההסכמים הללו.

לבחון את שער החליפין

שער החליפין שיציעו לנו הספקים השונים יכול לעשות הבדל משמעותי כשזה מגיע להעברת כסף לחו”ל לקניית דירה. ככל שהסכומים גבוהים יותר, עמלת המעביר גדלה וזה עלול לייקר מאוד את ההעברה. חשוב שנכיר היטב את שערי החליפין היציגים ונוודא שאנו מגיעים אל השוואת העלויות שלנו בעיניים פקוחות. עם המידע הנכון, יהיה לך קל בהרבה לעשות סקר שוק ולוודא שלא מתחבאות עמלות נסתרות או שערי חליפין גבוהים. התחרות כיום בשוק העברות הכספים אינטנסיבית למדי, מה שפותח בפניך טווח אפשרויות לא קטן.

האם ישנה אפשרות לתשלומים קבועים?

ברוב המכריע של המקרים, רכישת הנכס תהיה רק נקודת ההתחלה בעלויות שיהיה עליך לשאת בהן. בין אם מדובר בתשלומי משכנתא, מיסוי מוניציפלי או תשלומים לחברות אחזקת וניהול נכסים, סביר מאוד להניח שיהיה עליך להמשיך ולבצע תשלומים בינלאומיים לאורך שנים, חשוב לוודא שספק התשלומים יוכל לתזמן עבורך תשלומים כאלו במועדם, באופן מסודר ובעלויות משתלמות.

המענה המקצועי המלא שלך להעברת כסף לחו"ל לקניית דירה

לקראת עסקת הנדל”ן הבאה שלך מעבר לים, אנו ברנקו כאן בשבילך. יחד, נסקור את כלל דרכי העברת התשלומים הזמינות לך ונסייע לך לבחור בחברה שתציע לך העברת כספים במחירים המשתלמים ביותר ובאופן מקצועי, אמין ומהיר. למידע נוסף, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת.

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ פיננסי כלשהו. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על מידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות