השקעות נדל”ן בחו”ל

מס ירושה בעולם ובישראל

אז החלטתם לרכוש נכס בחו"ל, אבל מה עם המיסים? מס ירושה (במקרה של מותכם לא עלינו) עלול לנגוס חלק עצום מהשקעה.
אחד האלמנטים החשובים ברכישת נדל"ן היא התייחסות לסוגיית המיסים. לכל מדינה ישנה מערכת חוקים שונה עליה היא מבססת מיסים מסוגים שונים. אז רוב רובנו שמכירים את עולם הנדל"ן כבר מכירים את המיסים הנפוצים ביותר שהם: מס רווח הון, מס רכישה, מס בולים, מס העברה ועוד. אחד המיסים הלא מדוברים שקשורים לרוכשי נדל"ן בחו"ל וכמעט מתעלמים מהם לחלוטין הוא מס הירושה. 
מאת מערכת רנקו | 26.08.21
מס ירושה עולמי

מס ירושה מוטל על כספים ונכסים שהועברו בירושה. הרעיון מאחורי גביית המס הוא לנסות לצמצם פערים באוכלוסייה שנוצרו מריכוז הון גדול שנצבר בידי משפחות מעוטות ואף מעובר בו לאורך דורות.

ישנם שני סוגי מס המתקשרים למס ירושה: מס ירושה ומס עיזבון. השוני בהם נובע מדרך החישוב, כאשר מס עיזבון מוטל, תשלום מס משולם מכלל העיזבון שהותיר המוריש במדרגות מס שונות. מס ירושה מוטל על היורש בחישוב פרסונלי לפי נתוניו של היורש, כך שכל יורש ימוסה לפי הנתונים האישים שלו.

מס ירושה בישראל

בישראל היה נוהג מס עיזבון החל משנת 1949 – 1981 ועד היום ישנם דיבורים באים וחוזרים להחזיר את המס כדי להגדיל את קופת המדינה ולצמצם את הפערים החברתיים שנוצרו עקב ריכוז הון גבוה. 

עם זאת, ישנם מדינות רבות בעולם שעדין מטילות וגבות מס זה. כל משקיע שרוכש נדל”ן בחו”ל בודק את תשלומי המס שעליו לשלם ובמידה ולא ישלם אותם סביר שיוטלו עליו סנקציות שונות כמו למשל: אי העברת הנכס על שמו בלשכת רישום המקרקעין, סנקציות שונות, קנסות וכו’. בעת רכישת נכס בחו”ל, המשקיעים לא חושבים על אפשרות שיום אחד הם עלולים למות ויוטל על ירושתם מס.

 בנוסף, צעירים רבים (21-35) לא מכינים צוואה למותם מסיבות ידועות, יתרה מכך הם אינם מייחסים חשיבות כלשהי בתשלום מס על “אם הם ימותו” כאשר הם יוצאים להשקעה בחו”ל.

אחת הסיבות לאי הכרת מס הירושה היא בשל היותו לא מוטל בישראל נכון להיום. רבים לא יודעים כלל שקיים מס כזה, גם כאשר הם פונים למלווה או חברה, לרוב לא מסופר להם שקיים מס שמוטל לאחר מותם.

סקירה על מס הירושה במדינות שונות בעולם, נכון ליולי 2021:

מס ירושה באנגליה

מס הירושה באנגליה, הינו היסטורי וקיים כבר עשרות שנים. שיעור המס עומד היום על כ-40%.  באנגליה סוג המס שחל הוא מס עיזבון והוא נגבה מקופת עיזבון המנוח. עם זאת, ישנם פטורים שונים, כך, למשל אם ערך הנדל”ן שנרכש הינו פחות מ-325,000 ליש”ט או שהעיזבון מעל 325,000 ליש”ט והוא מיועד לבן/בת הזוג, ארגון צדקה או מועדון ספורט קהילתי, אזי אין חובת תשלום מס עיזבון.

מקור: https://www.gov.uk/inheritance-tax 

להמשך קריאה על נדל”ן באנגליה

מס ירושה בפורטוגל 

עד לשנת 2004 הייתה חובת תשלום מס ירושה, אולם נכון להיום היא בוטלה ואין חובת תשלום מס ירושה. המס הקיים היום בהקשר לירושה הוא “מס בולים” והוא עומד על 10%. הפטורים מלשלם את המס הינם: בת/בן הזוג של הנפטר, ילדיו ונכדיו וכן מספר גורמים נוספים. 

מקור:https://justica.gov.pt/Servicos/Espaco-Obito-Backoffice/Transmissoes-gratuitas-IS

למדריך השקעות נדל”ן בפורטוגל 

מס ירושה בפולין

בפולין חל מס ירושה והוא עומד היום על סכום של בין 3%-20%. גובה המס שישולם תלוי בנתונים הנובעים משווי הירושה (נדל”ן פולני, מניות, כספים וכו’), וכן מידת הקרבה למוריש. החישוב מתפצל לקבוצות שונות שכל אחת משלמת סכום אחר לפי הקרבה למוריש ושווי הירושה שהתקבלה.

כמובן, שישנם פטורים מתשלום המס ובמקרים מסוימים לא ישולם כלל מס, אף על פי כן ישנם מקרים שישולם סכום המס המקסימלי (20%). חשוב להתייעץ עם עו”ד פולני על מנת להבין טוב יותר את החוק והפטורים בנושא זה כדי להימנע מתשלום יתר מס לרשויות בפולין.

מקור:https://dane.gov.pl/pl/dataset/2045,stawki-w-podatku-od-spadkow-i-darowizn/resource/27246/table 

מס ירושה בספרד

בספרד קיים מס ירושה והוא נקרא מס ירושה ומתנות, גובה המס נע בין7.34%-34%. בספרד כמו בפולין, תשלום המס מותאם בהתאם למידת הקרבה ליורש ולשווי הרכוש שעבר בירושה. בספרד קיימות הקלות מס שמחולקות לפי הקרבה ליורש (ילדים עד גיל 21, ילדים מעל גיל 21, בני זוג וכו’). ההקלות נבדלות אחת מן השנייה, כך שככל והקרבה המשפחתית יותר קרובה גובה הטבת המס גבוה יותר. חשוב לדעת שישנם שינויים בין מחוז למחוז לעניין ההקלות בתשלום המס. 

למידע נוסף על השקעות נדל”ן בספרד

מס ירושה ביוון

ביוון קיים מס ירושה, גובה המס הינו בין 1%-40%. מס ירושה על נדל”ן ביוון מוערך לפי הערך הנוכחי של הנכס שעבר בירושה. השווי הוא “הערך האובייקטיבי” שנקבע ביום מותו של המוריש. שיעור המס מדורגים לפי מידת הקרבה המשפחתית ליורש, כלומר ככל והקשר קרוב יותר כך גובה המס יורד. כמו בספרד ובפולין, גם ביוון חבות המס מחולקת לקבוצות שונות המאפיינות לפי הקרבה המשפחתית ליורש, אך ביוון רף המס הראשון משולם מסכום יחסית גבוה בקרבה משפחתית קרובה. 

למשל, בקבוצה מדרג A: בן/בת זוג, ילדיו, נכדיו או הוריו של המוריש סכום המס הוא 0 עד לסכום של 150,000 אירו. ישנו תנאי לפטור ממס ירושה לבן/בת זוג או ילד היורש, שניתן לאזרח יווני או אזרח בעל אזרחות אירופאית במדינות האזור הכלכלי האירופי (EEA). כל התנאים והפרטים לעמידה בפטור מצויים בקישור.

מקור:https://www.gov.gr/el/sdg/citizens-and-family-rights/succession/tax-obligations 

מס ירושה בקפריסין

בקפריסין אין היום מס ירושה או עיזבון והוא בוטל בשנת 2000. למרות שאין מס ירושה, ישנה חובה לתשלום דמי העברה בנדל”ן בקפריסין גם מאדם שנפטר. לקריאה על השקעות נדל”ן בקפריסין

מס ירושה בהונגריה

בהונגריה קיים מס ירושה בגובה של 9%-18%. במקרים של ירושה של נדל”ן בהונגריה (בית מגורים בהונגריה ולא למשל מוסך או חנות) המס שחל הינו 9%. החוק שמסדיר את תשלום המס נקרא  .XCIII ב-2013 נכנס תיקון לחוק שהעניק פטורים מתשלום המס למוריש: הוריו, ילדיו, נכדיו, אחיו ובני זוג של המוריש.

מקור:https://www.penzcentrum.hu/gazdasag/20210523/orokosodesi-illetek-2021-hany-szazalek-az-orokosodesi-illetek-mennyi-az-orokosodesi-illetek-merteke-1114677מס ירושה

מס ירושה בארה"ב

בארה”ב קיים מס עיזבון למשקיעים זרים בגובה של 35%, כאשר המס משולם מכל סכום החל מהחלק שמעל 60,000 דולר. עבור אזרחים אמריקאיים גובה המס הינו 40% והוא משולם החל מהחלק שמעל 11 מיליון דולר.

מקור:https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/estate-and-gift-taxes

ההכנסות ממס ירושה לפי Oecd

מתוך אתר oecd שיעור הכנסות מתוך כל ההכנסות לפי מדינה ממס ירושה 

מה אפשר לעשות עם המיסוי  בנדל"ן בחו"ל?

לטעמנו עניין המיסוי בהשקעה בנדל”ן בחו”ל הוא מאוד מאוד חשוב. כל משקיע צריך לעשות את הבדיקה העצמאית שלו ולבדוק לפרטי פרטים מהם דיני המס המחוקקים במדינת ההשקעה בה הוא רוצה להשקיע. מס ירושה/מס עיזבון הינם מיסים שעלולים לנגוס חלק ניכר מהשקעה ולעלות ביוקר למשקיעים שלא מכירים אותם. כמובן, שגם הפטורים הקיימים עלולים להשתנות וחוקים חדשים יכולים לחול ולהתבטל. 

לעיתים יכולים להיות פתרונות שונים – למשל לעשות ביטוח שמתייחס למקרה של פטירה. לטעמנו, רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לבצע תכנון נכון ויסודי לדיני המס בארץ ההשקעה. כמובן שאנו ממליצים לפועל רק בדרכים חוקיות (ביטוחי חיים, התאגדויות בארץ ההשקעה וכו’). מס ירושה/מס עיזבון הוא מס  לא מוכר ומדובר וחשוב לדעת שהוא קיים כי הוא עלול להיות יקר מאוד.

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על מיסוי כלשהו, ובפרט על מס ירושה/מס עיזבון שקשור בנדל”ן בעולם. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות