השקעות נדל”ן בחו”ל

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בחו"ל וממה צריך להיזהר

אז איפה כדאי להשקיע את הכסף שלנו? זו שאלה שכל אדם שואל את עצמו לפני השקעה. אם בוחנים את האינפלציה בארה"ב שמשתוללת ומגיעה לשיא מזה כ- 40 שנה לצד גובה הריבית שעדיין נשארת נמוכה, ואת הבורסות בעולם שמגיבות באי יציבות לכל זן חדש של קורונה. נראה כי השוק המוגן והבטוח ביותר, הוא שוק הדירות. דווקא במשבר המתמשך של נגיף הקורונה, המשיך שוק הנדל"ן להפגין עוצמה.
מאת מערכת רנקו | 01.01.2022

ברוב העולם הוא  צבר עליות , בחלקן מרשימות. ההכרה שעובדים רבים ברחבי העולם החלו לעבוד מהבית, יצר ביקוש גובר מצד משפרי דיור, בעיקר בארה”ב ובאירופה. האנליסטים צופים שמגמה כזו תגבר ואיתו הביקוש לדירות ונכסים. לכן, כדאי יותר להשקיע בדירות בכלל, ובתקופה זו בפרט. מה גם שמחירי הנדל”ן ברוב המדינות טרם חזרו לרמתם מלפני עשור ויותר.

אולם, לצד היתרונות הרבים בהשקעות נדל"ן בחו"ל, קיימים גם חסרונות לא מעטים אותם ננסה להציב בפניכם:

מי מלווה את ההשקעה

ישנה חשיבות מכרעת לאדם המקומי המלווה את ההשקעה, לא פשוט לבחור באיש הנכון. קיימים לא מעט שרלטנים שינסו לתמרן אתכם לאו דווקא לטובת האינטרסים שלכם. רבים הם הסיפורים על נוכלים שעושים את הונם על חשבון הלקוחות, עסוקים בעיקר בפרזנטציות והצגת משרד מפואר.

מרחק מהנכס

המשקיע הישראלי מעדיף את הנכס שלו “קרוב לבית”, כלומר להיות בשליטה. “להרגיש את הנכס” ולתת מענה מיידי וממקור ראשון, דבר שלא ניתן לעשות כאשר הנכס בחו”ל.

בירוקרטיה

התמודדות עם חוקים ומיסים שונים במדינה זרה, אינה פשוטים. אי הבנה של חוק או תקנה עלולה לטרפד או להשהות את העסקה כולה ולהביא להוצאות כספיות משמעותיות.

תנודתיות בשווקים זרים

כשאתם משקיעים בנדל”ן בחו”ל, אתם לא מכירים את השוק היטב. האזורים, התוכניות, והמחירים שעלולים לרדת הינם נתונים שלא בטוח שתדעו.

מה הפתרונות בכל זאת? לבדוק את החברה/מלווה

על מנת להעסיק בעל מקצוע מיומן והגון במדינת הנכס, על תהססו לבדוק ולברר על האיש עצמו, על הרזומה והמוניטין שלו. טלפנו ושמעו חוות דעת מלקוחות קודמים של אותו בעל מקצוע.

 

מרחק מהנכס

רוב המדינות נמצאות במרחק של כמה שעות טיסה לפחות מת”א. במידה ויש לכם משפחה או מכרים באזור הנכס, נצלו זאת ע”מ שיוכלו לבקר בו מידי פעם או בשעת הצורך.

 

טיפול שוטף בעסק

אפשר באמצעות משפחה או מכרים, או באמצעות שכירת חברת ניהול שתטפל בנכס, החל מאיתור שוכרים, דרך סגירת החוזה ועד לטיפול השוטף מולם וגביית דמי השכירות.

 

לא להתבייש

אתם עומדים להשקיע סכום גבוה. לכו למקום שאתם קונים, תשאלו ברחוב, תשאלו את השכנים, תבדקו עם כל מי שאפשר להבין על הדירה בחו”ל שאתם קונים.

 

בירוקרטיה

על מנת לדלג על קשיי הבירוקרטיה. שכרו לכם אנשי מקצוע מתאימים כמו עו”ד וסוכני נדל”ן מוכרים, הבקיאים בכל הניואנסים ויחסכו לכם זמן ולעיתים גם ממון מיותר.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בחו"ל?

זו שאלה מורכבת, ותלויה בהמון גורמים. השקלול צריך להיות – ההון העצמי שלכם, טווח ההשקעה וסוג ההשקעה ואז בחינה מעמיקה של השוק שבחרתם (באמצעות המלווה שלכם). באופן טבעי אנו נוטים להשקיע בנדל”ן בחו”ל, היכן שצמיחת ההון טובה יותר ותשואות השכירות גבוהות יותר. זה נכון, אבל ישנם גם פרמטרים נוספים לא פחות חשובים.   המגמות כיום בעולם  הן בעיקר  למצוא שווקים חדשים ואטרקטיביים, חיפוש מציאות במדינות שבהן המחירים ירדו בצורה דרמטית.  לרוב חכם יותר לקנות בשווקים מבוססים יותר עם תכוניות עתידיות. זו תהיה השקעה בטוחה יותר לטווח ארוך.

 

בסקירה שלהלן, ריכזנו עבורכם מספר מדינות העונות לפרמטרים שאמורים לעזור לכם בכדאיות ההשקעה

פורטוגל

פורטוגל היא בין המדינות המעטות במערב אירופה, היכולות להציע למשקיעי הנדל”ן שלל יתרונות. פורטוגל מציעה למעשה את כל חבילת הנדל”ן, ממשלה המעודדת השקעות זרות, מזג אוויר נעים ורצועת חוף ארוכה. בפורטוגל ישנן ערים מרכזיות שחרטו על דגלם חדשנות והבאת חברות טכנולוגיות מתקדמות. השקעת נדל”ן בפורטוגל הפכה לשם דבר בקרב המשקיעים באירופה ובעולם כולו. לכן כדאי לנצל כרגע את המחירים הנוחים, האופציה הנוחה ללקיחת משכנתא לזרים.

מחיר ממוצע למ”ר – 3,830 יורו, תשואה ממוצעת – 5.45%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה – 1,578 יורו. 

 

קפריסין

במרחק טיסה של כ-45 דקות מת”א שוכנת קפריסין, האי השכן על 1.5 מיליון תושביו מושך משקיעים רבים. תודות לרמת החיים הגבוהה, חופים מדהימים שעוטפים את האי, והופכים אותו למבוקש לא רק בדירות או בתים, אלה גם לבעלות על בתי נופש. קפריסין לאחר הירידות החדות במהלך העשור הקודם, מתאוששת ומפגינה יציבות כלכלית כבר מספר שנים. זה גם מה שהביא לעלייה משמעותית בהשקעות הנדל”ן בקפריסין במיוחד אצל הזרים ועלייה חדה בכלל בסגירת החוזים בערים מרכזיות בקפריסין בשנת 2020. אבל המחירים עדיין רחוקים מהשיא לפני יותר מעשור.  

מחיר ממוצע למ”ר: 1678 יורו, תשואה ממוצעת: 5.20%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה: 800 יורו. 

 

יוון

אחת המדינות עם ההיסטוריה המפוארות באירופה, נמצאת רק כשעת טיסה מת”א. הנדל”ן ביוון הפך למאוד מבוקש בשנים האחרונות. היוונים  הציגו התאוששות פיננסית  פנטסטית בשנים האחרונות, השלטון היווני נקט ברפורמות עמוקות, כגון הפחתת מס ומתן הקלות למשקיעים זרים. במטרה להפוך את  יוון למדינה אטרקטיבית להשקעות עבור משקיעי נדל”ן וחברות גלובליות. ביוון  ביקרו קרוב ל-38 מיליון תיירים ולומדים בה  יותר מ-100 אלף סטודנטים. מה שמבטיח  פעילות ערה משך כל ימות השנה בנושא השכירות. הקרבה לישראל  המחירים הנוחים, המזג הים תיכוני עם הקלאס האירופי, קורצים מאוד למשקיע הישראלי בשוק הנדל”ן היווני.

מחיר ממוצע למ”ר: 3,619 יורו, תשואה ממוצעת: 5.70%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה: 619 יורו.  

 

צפון אנגליה

אנגליה, אחת המדינות הפופולריות והחזקות ביותר בעולם, מציגה בצפון אנגליה שתי ערים מהמפורסמות ואהודות בעולם, ליברפול ומנצ’סטר. למרות ההילה הרבה, בפועל  ניתן למצוא בערים אילו מחירי נדל”ן אטרקטיביים ביותר. האזור כולו  שחסה משך שנים בצילה של לונדון הגדולה, זוכה בתקופה האחרונה לתקציב ענק מצד ההנהגה הבריטית. הממשל שם לו כמטרה אסטרטגית לאומית, לפתח ולהשקיע משאבים בפיתוח צפון אנגליה. הערים ליברפול ומנצ’סטר מהוות את חוד החנית של האזור אבל ישנן ערים נוספות  מעניינות להשקעת נדל”ן באנגליה. אנליסטים מעריכים שהשקעה בתקופה זו באזור צפון אנגליה היא אחת האטרקטיביות באירופה לאור התמיכה המסיבית של הממשל.

מחיר ממוצע לדירה: 170,000 ליש”ט, תשואה ממוצעת: 5.80%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה: 1,100 ליש”ט.

 

פולין

פולין אומנם ממוקמת במזרח אירופה, אבל כלכלית היא מתנהגת כמדינה מערבית לכל דבר. בעוד רוב הכלכלות בעולם, נפגעו קשות בעקבות משבר הסאב פריים העולמי בשנת 2008. הציגה פולי, צמיחה שנתית של לפחות 2.5%. בעשור וחצי האחרונים השקיעה פולין הון עתק בתשתיות וכבישים ומאמצים למשוך חברות גלובליות ומשקיעים זרים. מי שנוסע באוטוסטרדות של פולין מתקשה להאמין שזו מדינה מזרח אירופית. מה שמפתיע ומהווה הזדמנות למשקיעי הנדל”ן בפולין , היא העובדה שלמרות הצמיחה והעליה ברמת החיים המרשימה. פולין מדורגת בקרב האנליסטים לאחת המדינות האטרקטיביות להשקעת נדל”ן באירופה.

מחיר ממוצע למ”ר: 2793 יורו, תשואה ממוצעת: 5.50%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה: 1535 יורו.

 

הונגריה

מיקומה הגיאוגרפי של הונגריה במרכז אירופה, מקנה לה יתרונות רבים. מיליוני תיירים מבקשים בה בשנה. הונגריה מהווה מרכז אקדמי  משמעותי עם אוניברסיטאות רבות מהמובילות באירופה. הונגריה מהווה מוקד משיכה לחברות ענק בעולם מתעשיית הרכב והטכנולוגיה. על רקע רפורמות כלכליות וממון שהגיע ללא תמורה  מקרנות מיוחדות של האיחוד האירופי, הונגריה פרחה בין 2014 ל-2019, והפכה לאחת הכלכלות עם הביצועים הטובים ביותר באירופה. צמיחת התמ”ג הריאלי שלה הייתה כמעט 5% ב-2018 וגם ב-2019. מחירי הנדל”ן בהונגריה הגיבו בהתאם, טיפסו עד שנבלמו בהשפעת נגיף הקורונה , עולם החלו לטפס שוב ברבעון הראשון של 2021 (עלייה של 14.1% במדד מחירי הנדל”ן בהונגריה)

מחיר ממוצע למ”ר: 2515 יורו, תשואה ממוצעת : 5.24%, מחיר ממוצע לדירה להשכרה:1319 יורו.

מחיר ממוצע למ"ר במדינות אירופה

מחיר ממוצע לקניית דירה במ”ר במדינות נבחרות באירופה

תשואה ממוצעת במדינות נבחרות באירופה

ארצות הברית

מי שמכיר היטב את שוק הנדל”ן  בכלכלה החזקה בעולם, מבין שהעסקאות המשתלמות באמת, מבוצעות במדינות ובערים הפחות מפורסמות לישראלים, מרבית תושבי ארה”ב אינם מחזיקים בתים בבעלותם, השכירות ברחבי ארה”ב פופולארית מאוד. ההתאוששות המשמעותית במחירי הנדל”ן מאז משבר הסאב פריים, הייתה במדינות החזקות, ופחות הבינוניות והחלשות. המגמה בשנים האחרונות היא לסגור את פער המחירים, באמצעות התחדשות ופתיחת מרכזים טכנולוגים ומשיכת אוכלוסיות חזקות.

מחיר ממוצע חציוני לבית: 374,900 דולר, היקר בהוואי הוא עומד על סך 730,511 דולר, לעומת הזול במערב וירג’יניה שם הוא עומד על ממוצע חציוני של כ-117,768. תשואה ממוצעת –3.00%, מחיר ממוצע לבית להשכרה – החל מ 650 דולר ב- AKRON  אוהיו ועד 3180 דולר בניו יורק.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בחו”ל. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות