השקעות נדל”ן בחו”ל

צ'ק ליסט למשקיע בנדל"ן בחו"ל

השקעות בנדל"ן בחו"ל נחשבו בעבר לשוק שחשוף בעיקר למוסדות גדולים ואנשי עסקיים מקושרים שזכו להשקעות רווחיות בסיכון נמוך. המשקיע הישראלי הרגיל שלא חי והתגורר בחו"ל לא יכל להגיע להשקעות עם פוטנציאל גבוה בסיכון נמוך.

מאת מערכת רנקו | 11.10.21
background image for real esrat abroad

ענף השקעות הנדל”ן בחו”ל לישראלים מאז ומתמיד נחשב כמקור משיכה אטרקטיבי אך באותה נשימה גם מסוכן. מאות סיפורים על אנשים שאיבדו את כספם בהשקעות בחו”ל יצר פחד אצל הרבה משקיעים פוטנציאלים. אולם, כשחושבים על כך, נדל”ן מאז ומעולם נחשב אי של יציבות שמאופיין בתזוזות איטיות – מעלה או מטה. בימים אלו של משבר מתמשך ניתן לראות שהתגובה של רוב שוק הנדל”ן העולמי היא דווקא עליות.

 

השקעה בנכסים בחו”ל יכולה להיות במגוון רחב של דרכים. אם פעם משקיע היה רוצה לרכוש נכס הוא היה רושם את הנכס על שמו בטאבו, משכיר אותו ונהנה מהשכירות ואולי גם מעליית ערך הנכס. בימי שפע האפשרויות של היום ניתן להיחשף לסוגי השקעות נדל”ן בחו”ל במגוון כלים ודרכים שונים. 

רוב רובם של הישראלים העדיפו לרכוש נכסים בישראל כי באופן טבעי אנחנו בוחרים השקעות שיותר קלות ומוכרות לנו.

 

אז למשל, כשבוחנים השקעה ישירה ברכישת  דירה בישראל, ניתן להבחין כי יש ריצה בלתי פוסקת של עליית מחירים. אם נסתכל על השוק הישראלי, נבחין כי הרגולטור הישראלי הכביד על השקעה ישירה בנדל”ן המקומי באמצעות מיסים (למשקיעים) כדי לצנן את השוק – ללא הצלחה כרגע. בנוסף, להשקעה בישראל יש עלויות נלוות לרכישה שמחירם האמיר בשנים האחרונות וכן דרישה להון עצמי שעולה ועולה בכל שנה. 

 

בראיה עמוקה יותר אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שמוותרים על החלום לרכוש דירה בישראל ומחפשים השקעות אחרות בנדל”ן מחוץ לישראל. אם הרצון להשקיע בחו”ל התעוררו סכנות רבות שעורבות לנו בדרך שעלולות להשאיר אותנו ללא תשואה בהשקעה במקרה הפחות טוב או במקרה הממש לא טוב להפסיד את כל ההשקעה.

 

היקף ההשקעות בקרב הישראלים בשוק הנדל”ן מחוץ לגבולותינו גדל משנה לשנה. כתבנו בעבר (7 טכניקות להשקעה) על כך שישנם מכשירים רבים להיחשף להשקעה בחו”ל באמצעות פיזור. 

לאור הגיוון שיש היום בסוגי ההשקעות היום, ניתן באמצעות פיזור לבחור מה מתאים לנו יותר. באופן כללי, השקעה בפרויקט/נכס ספציפי מגלים סיכון גדול יותר מאשר השקעה בקרן שמפזרת את ההשקעה בסל רחב של השקעות שונות, כך שאם השקעה אחת “נופלת” עדין קיימות השקעות אחרות שיכולות להרוויח.

מה חשוב לבדוק לפני השקעת נדל"ן בחו"ל?

 

1. חברות או מלווים איכותיים עם ניסיון בתחום

אין חכם מבעל ניסיון. כאשר אתם פונים לחברה או מלווה חשוב שתדעו כמה זמן הם בתחום ההשקעות, מה הרקע שלהם, מה הם עשו עד היום. כמה שיהיה לכם יותר ידע על האיש שמלווה אותכם בהשקעה תוכלו להיות יותר רגועים.

אחרי שבדקתם והתחברתם לחברה/מלווה תחקרו על הלקוחות הקודמים שלהם שרכשו בעבר: מה הם אומרים עליו, איך הייתה ההשקעה, איך התקשורת, האם הוא זמין וכו’. 

חשוב לנסות להבין גם מה היה החלק שהם לא אהבו והוא טעון שיפור לדעתם כדי שנדע בעצמנו מהן החולשות של החברה/מלווה שלנו. אנחנו ברנקו אוספים חוות דעת של לקוחות קודמים מהסיבה שאנחנו מאמינים שיש יתרון מאוד משמעותי בלדבר עם המשקיעים הקודמים לשמוע מה הם חושבים.

 

2. חיבור אנושי


אחד הדברים שחזרו על עצמם במהלך הבדיקות שלנו עם לקוחות קודמים היא הצורך של אנשים לבחור את הפרטנר שלהם להשקעה בחו”ל לפי היחסים שלהם איתו. שחושבים על זה, אתם הולכים להיות מאוד תלויים בבן אדם הזה שהולך לחפש לכם השקעה מעבר לים, לכן היחסים שלכם איתו מאוד חשובים. אם אתם מרגישים לא בנוח ושאי אפשר לשאול שאלות זוהי נורת אזהרה שאולי אין לכם “כימיה” עם האדם שאתם רוצים להשקיע ואנו נמליץ לכם לא להשקיע איתו. בסופו של דבר, דברים עלולים להסתבך והתהליך של רכישה בחו”ל הוא מורכב ותלוי בגורמים שונים. אין פלא שרוב רובם של נותני חוות הדעת ברנקו נתנו חשיבות גדולה לתקשורת והחיבור שלהם עם המלווה או החברה שלהם.

 

3. עו”ד או רו”ח בלתי תלוי


הרבה אנשים שמשקיעים בנדל”ן בחו”ל לא שומרים על עצמם והולכים כעיוורים אחרי החברה/מלווה שלהם. כאשר אתם רוכשים דירה בישראל, אתם יכולים לקחת עו”ד שייצג את המוכר והקונה יחד ולסגור את העסקה. האם זה מומלץ? ממש לא. החשיבות של עו”ד ניטרלי שייצג אותכם ורק אותכם היא כל כך קריטית לעיתים שהיא יכולה ממש להציל אותכם מעסקה רעה. 

כשאתם משלמים לעו”ד באופן ישיר ולא דרך חברה או מלווה אתם מגנים על עצמכם ומצמידים עליכם איש שאינו תלוי באף אחד אחר חוץ מכם. אתם בעצם קונים שירות מבעל מקצוע שישמור על האינטרס הבלעדי שלכם. עו”ד בלתי תלוי שחי ומכיר את השוק ידאג לעשות בשבילכם מגוון רחב של בדיקות שעלולות לעזור לכם במקרה אחד או ממש להציל אתכם במקרה אחר.

 

4. האם יש חשבון נאמנות


בהשקעה באמצעות חשבון נאמנות עם עו”ד נייטרלי מקצועי שבקיא בתחום, תוכלו לקבל הגנה שלא יעשו בכספים שלכם שימוש לרעה. הרעיון הוא שהכספים יועברו לפי תנאים שונים שרק כאשר הם יתמלאו הכסף יועבר. המטרה היא למנוע מקרים בהם העסקה לא תצא לפועל או האם החברה התנהלה באופן לא תקין, אזי הכסף שלכם לא ירד לטמיון.

 

5. מבטיחים לכם תשואה (אל תתפתו)


תחום ההשקעות טומן בחובו סיכונים רבים. אחת מנורות האזהרה הנפוצות בתחום ההשקעות בנדל”ן בחו”ל היא שמבטיחים לכם תשואה בטוחה. בכל השקעה בנדל”ן בחו”ל קיים סיכון שנפסיד כסף. לכן, לטעמנו השקעה שמבטיחים לכם תשואה היא בעייתית מכיוון שלא תמיד הכל הולך כמו שצריך ודברים יכולים להסתבך. אם למשל לפני 3 שנים מישהו היה אומר לכם שתהיה מגפה עולמית שתעצור את הכלכלה העולמית הייתם מאמינים? סביר להניח שלא. לכן, קשה לחזות מה יהיה בעתיד והבטחת תשואה טומנת בחובה הבטחה שלא ניתן להבטיח.

 

6. הבדיקות של המשקיע


משקיעים רבים צריכים לדעת שגם אם הם קיבלו את כל המידע שהם צריכים והשתמשו במגוון רחב של מנגנוני ביטחון, עדין חשוב לעשות את הבדיקות העצמאיות שלכם. אנחנו חושבים שאין כמו לטוס ולראות בעיניים שלכם מה אתם קונים. בנוסף, לבדוק לעומק ולהכיר את המדינה, עיר, שכונה, רחוב שאתם מתכוונים להשקיע בו.


אל תתביישו לשאול אנשים באיזור מה הם חושבים על המקום! (אתם עלולים להיות מופתעים מהתשובות) לנסות להשיג כמה שיותר מידע מהאינטרנט: למשל בישראל, לבדוק אתרים כמו יד 2 ולראות מה המחירים באיזור, לנסות לבדוק עם משפחה או חברים האם מכירים את היעד או מישהו שהשקיע ביעד שלכם. חשוב להבין שכמו שאנחנו עושים בדיקה שאנחנו רוכשים טלוויזיה או תנור חדש, אז שאנחנו רוכשים נכס בסכום של מאות אלפי שקלים אנחנו חייבים לבדוק יותר, הרבה יותר. 

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בחו”ל או בישראל. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות