השקעות נדל”ן בחו”ל

העלויות שצריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים נדל"ן ביוון

ישנם מעט מדינות להשקעה בנדל"ן בחו"ל במחירים של מתחת ל-200,000 שקל. יוון היא אחת מהן. לישראלים זו הזדמנות להשקיע במדינה מערב אירופית מרחק טיסה של כשעה וחצי. צעדי הממשל היווני בשנים האחרונות הקלו במידה ניכרת על משקיעים זרים בהשקעות בנדל"ן ביוון. התוצאה לא איחרה לבוא: זינוק בהשקעות מצד חברות בינלאומיות ומשקיעים פרטיים.
מאת מערכת רנקו | 13.02.2022

אני רוצה לקנות בית ביוון, איך מתחילים? 

על מנת שהשקעת נדל”ן תצליח, יש צורך בעבודת הכנה. הנתונים שיוצגו לכם כאן, יסייעו לכם להעריך את ההוצאות הנלוות למחיר הנכס, וכן לבחון האם כדאי לכם להיכנס להשקיע בנדל”ן ביוון

כאשר אנו מעוניינים לקנות נדל”ן בחו”ל, הדבר אותו אנו יודעים כמעט בוודאות, הוא התקציב שלנו. לרוב אנו מתחילים לחפש נכסים התואמים את התקציב שלנו. כמובן, שאנו יכולים למנף את הכסף שלנו בדרכים יצירתיות כמו למשל: הלוואה מקרן השתלמות, משכון של נכס, הלוואה מקרן הפנסיה.  סכום ההשקעה הוא קריטי –  אתם לא רוצים לחרוג ולהשקיע כסף שאתם לא יכולים להשקיע. חשוב לפני חיפוש הנכס לדעת את התקציב שלכם.

הבירוקרטיה בישראל

לפני הכול, תהליך רכישת נכס ביוון מצריך עבודה מכם, אילו הפעולות שעליכם לעשות:

  1. הוצאת תמצית רישום ממשרד הפנים – ניתן לבצע  זאת באתר הרשמי של משרד הפנים (ללא עלות). הדבר אינו כרוך בתשלום, אפשרות אחרת , דרך סניף משרד הפנים הסמוך לביתכם. למעבר למילוי טופס תמצית רישום לחצו כאן
  2. מסמך שבו רו”ח מאשר את מקום עבודתכם ופרטיכם – רו”ח חותם על הטופס  בנוכחותכם. היה ואתם שכירים, רו”ח של מעסיקכם יחתום על המסמך (בד”כ ללא עלות).
  3. מסמך  רשמי מהבנק בישראל – מסמך המצביע על ניהול חשבון  בבנק ישראלי. על המסמך אמורים להופיע: פירוט יתרה כללית, תנועות שוטפות בעו”ש, חסכונות/פיקדונות ותנועות בניירות ערך מ-24 החודשים האחרונים. על המסמך להופיע בשפה האנגלית, חתום על ידי גורם מהבנק בצמוד לחותמת בנק רשמית (בד”כ ללא עלות. תלוי בבנק).

הערה: את המסמכים יש להעביר דרך משרד החוץ הישראלי, לשם ביצוע אפוסטיל.  היוונים דורשים לתרגם את המסמכים לשפה היוונית. התרגום  מתבצע באמצעות השגרירות היוונית בישראל.

מהם התשלומים חד פעמיים על הנכס?

קניית בית ביוון אינה מסתכמת בעלות הנכס בלבד, זהו תהליך המתחיל כאמור כבר בתשלום עלויות בישראל ונמשך גם לאחר קניית נכס ביוון . כדי להמחיש לכם את ההוצאה הכללית המשוערת, בחרנו בדירה שעלותה הוא 80,000 אירו.

אגרת אפוסטיל:

עלות תרגום מסמכים לשפה היוונית בשגרירות היוונית בארץ, ותשלום עבור חותמת אפוסטיל במשרד החוץ הינה כ-135 אירו (ניתן לשלם בארץ בש”ח).

מס העברה (רכישה 3.09%):

מס רכישה משולם על ידי הקונה לפני החתימה על החוזה. חישוב המס מתבסס על שווי הנכס להעברה המצוין בחוזה. במקרה ושווי הנכס על פי הערכת משרד השומה המקומי גבוה מהמחיר המוסכם על ידי הצדדים, חישוב המס מתבסס על השווי הגבוה יותר. מס ההעברה המוטל על הרוכש הינו 3.09% ממחיר ההעברה של הנכס בתוספת 0.3% בגין מס עירוני. אנו חישבנו עבור 3.09%, הסכום המשוער הינו 2472 אירו.

שכר טרחת נוטריון יווני

(משוער 1%-2% בתוספת מע”מ): הנוטריון עורך את שטר המכר אשר נחתם במעמד הצדדים ועורכי דינם, לאחר החתימה על החוזה, שולח הנוטריון את תמצית החוזה חתום על ידו, ללשכת רישום המקרקעין המקומית כך שהעברת הנכס תושלם על פי חוק. שכר הטרחה המינימלי של נוטריונים מוגדר בחוק היווני כמינימום של 1% מהעסקה,  סכום שמתחתיו אסור להסכים על שכר טרחה כלשהו. ככלל, שכר טרחה לנוטריון, שעורך את חוזה הרכישה הסופי ומאשר את ההעברה בפועל, הוא בדרך כלל בין 1%-2% בתוספת מע”מ על מחיר העברת הנכס. עלות משוערת 1200 אירו, על תרגום לשפה האנגלית תוסיפו עוד 50 אירו.

עלות רישום בטאבו:

עלות אגרת רישום  בטאבו היא כ- 400 אירו (בליווי עו”ד יווני ראה המשך).

עמלת משרד תיווך יווני:

עלות משרד התיווך היווני הינו 2% מעלות הנכס, במקרה שלנו נאלץ להיפרד מ-1600 אירו.

שכר טרחת עו”ד:

עלות עו”ד יווני תעמוד על כ-1200 אירו ( בין 1%-2%). תפקידו לוודא שהמוכר הינו בעל הנכס. בנוסף, לבצע בדיקה נאותות במשרדי הטאבו טרם הרכישה, ע”מ לבדוק שהנכס נקי משעבודים ועיקולים. אותו עו”ד אמון על עריכת הסכם רכישת הנכס מול המוכר. בנוסף, עו”ד נוכח בחתימת ההסכם במשרדי הנוטריון ורושם את הנכס בטאבו.

עמלת רו”ח:

פתיחת חשבון בנק ביוון וקבלת מספר מס עדיף שיעשו בליווי רו”ח מקומי, העלות מסתכמת בכ-200 אירו.

עלויות טיסה ושהות:

כשאתם רוכשים נכס בחו”ל ,צריך לקחת בחשבון טיסה למקום היעד ומספר ימי שהות שם. טיסה ליוון בממוצע עולה כ- 200 אירו (תלוי בעונה). יום שהות הכולל לינה וכלכלה מוערך בכ- 100 אירו. חשוב לציין שהסכומים הם ליחיד. במידה ואתם מחליטים לטוס כזוג או כמשפחה, העלויות מטפסות בהתאם.

תפעול הנכס באמצעות חברת ניהול לשנה:

במידה והחלטתם לבחור בחברת ניהול תאלצו לשלם לה בין  10%- 15% מההכנסה השנתית של הנכס. במקרה שלנו מדובר בממוצע של 840 אירו בשנה. תחשיב של הכנסה של 700 אירו מדמי שכירות לחודש לדירה, בהנחה שהשקעתם בנדל”ן באתונה.

להלן טבלה מרוכזת של עלויות נלוות לרכישת נכס ביוון:

סוג ההוצאה

תשלום ביורו

עלות הנכס

80,000
עמלת תיווך יווני ( 2%)
1600
שכר טרחת עו"ד (משוער)
1200
שכר טרחת נוטריון יווני (משוער)
1200
תרגום הסכם רכישה
50
רישום בטאבו

400
עמלת רו"ח

250
תרגום מסמכים ליוונית כולל אפוסטיל

135
מס רכישה

2472
עלויות טיסה (ממוצע, תלוי עונה)

200
עלויות לינה, מזון וכד' ליום*

100
תפעול הנכס באמצעות חברת ניהול לשנה **

900
סה"כ88,507

* לאדם בודד ביום
** ממוצע דמי שכירות לדירה באתונה
הערה: מומלץ להתעדכן על העלויות טרם ביצוע העסקה.

לסיכום

יוון מהווה יעד מרכזי למשקיעים מישראל, מחיר דירה ביוון קורץ לרבים. מחירי הנדל”ן באתונה וברחבי יוון אטרקטיביים במיוחד, גם אם נוסיף לעלות רכישת הנכס עוד 10%-12% למחירו המקורי, עדין נדל”ן ביוון מאוד אטרקטיבי. למרות זאת, רבים אינם לוקחים בחשבון את העלויות הנלוות. ככל שנכס יקר יותר התשלום הנלווה צומח בהתאם.  

מעוניינים להתחיל להשקיע ביוון? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ודירות למכירה ביוון בהליכי שיווק צרו עמם קשר. 

נדלניסקה, מלווה השקעות

נדלניסטקה

לחוות דעת ונכסים לחצו

סטרול נדל"ן ביוון

סטרול נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

לירז בוהדנה - דרומקס - השקעות באתונה, יוון

דרומקס

לחוות דעת ונכסים לחצו

ביתא נדל"ן - השקעות ביוון

ביתא נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

חברת פרו גריס הינה חברה יזמית הפועלת בתום השקעות נדל"ן ביוון בעיקר במרכז סלוניקי, יוון.

פרוגריס

לחוות דעת ונכסים לחצו

סוכנות נדל"ן אחד על אחד

נדלן אחד על אחד

לחוות דעת ונכסים לחצו

שובל יזמות

לחוות דעת ונכסים לחצו

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן ביוון. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות