השקעות נדל”ן בחו”ל

האם כדאי לקנות דירה ביוון

יוון הפכה בשנים האחרונות לבחירה משתלמת עבור משקיעי נדל"ן בחו"ל. קריסת המחירים בכ-45% בעקבות משבר הסאב פריים, הביאו למשבר כלכלי משמעותי ומתמשך. את ירידת המחירים ניצלו משקיעים מוסדיים ופרטיים שרכשו נדל"ן ביוון.
מאת מערכת רנקו | 19/05/2022
greece

ב-10 שנים האחרונות חלה התאוששות בכלכלה היוונית, אך עדין מחירי הנדל”ן רחוקים מאוד מנקודת השיא מלפני המשבר (למעט אזורי ביקוש כמו: באתונה,סנטוריני ומיקונוס). אז האם כדאי לקנות דירה ביוון?

להלן טבלת מחירי הנדל"ן ביוון בין השנים 2006-2020

מחירי הנדלן ביוון בין השנים 2006-2020-

ניתן לראות לפי הבנק המרכזי של יוון שמחירי הדירות עדיין לא הגיעו לרמתם לפני משבר הסאב פריים.

ראשית נעשה היכרות עם סוגי ההשקעות הפופולריות ביוון 

דירות Airbnb – פופולריות מאוד בערים עמוסות תיירות. דירות אלו מבטיחות תשואה גבוהה בטווח הקצר ואף סיכוי למכור את הנכס בעתיד כעסק מניב. לפי פורטל הנתונים של Airbnb ,מספר העסקאות בפלטפורמת שיתוף בית או דירה באתונה, גדל בעשרות אחוזים לעומת ערים נחשבות באירופה.
לפניכם טבלה המציגה את הגידול בשימוש בפלטפורמת Airbnb בערים מרכזיות באירופה משנת 2010:

שם העיראתונהברליןברצלונהפריז
אחוז הזינוק במספר עסקאות Airbnb משנת 201066%40%40%30%

דירות לשכירות ארוכת טווח: לטווח ארוך זו יכולה השקעה מצוינת, בעיקר עם הדירות ממוקמות באזורי תיירות מבוקשים, בסמוך לקמפוסים של אוניברסיטאות מבוקשות או בשכונות בורגניות.

השכרת וילות ודירות נופש: בד”כ השקעה משתלמת. מניבה תשואות נאות בטווח הקצר בעונת התיירות. לכן, חשוב להשקיע בנכסים אילו בערי תיירות ובאיים המבוקשים. שימו לב למיקום הנכס, כמו קרבה לים, למרכזי תיירות וחיבור לתשתיות תחבורה.

האם כדאי לקנות דירה בסלוניקי? או באתונה?

נדל”ן באתונה:

עיר הבירה של יוון, הבירה היוונית מרכזת הרבה עניין. בנוסף להיותה מרכז השלטון של יוון, מהווה אתונה את מרכזה הכלכלי, הפיננסי, התעשייתי והתרבותי של המדינה. היא נחשבת כיום, ליעד אטרקטיבי עבור משקיעי נדל”ן זרים, בתוכם ישראלים. באתונה מערכת תחבורתית מן החדישות בעולם. מלבד זאת , בעיר מבקרים כ- 6 מיליון תיירים בממוצע בשנה. נמל התעופה של אתונה הוא אחד העמוסים באזור. הנמל הימי של פיראוס בפרברי העיר, נחשב לנמל הים העמוס באירופה. בשנים האחרונות חלה עליה של 11.57% במחירי הנדל”ן באתונה. ברבעון השלישי של שנת 2020 אתונה חוותה עליה של 5.61%.

נדל”ן בסלוניקי:

מהווה את המטרופולין השני בגודלו ביוון. בסלוניקי מתגוררים כ- 815,000 תושבים, היא עיר הנמל השנייה בגודלה ביוון. סלוניקי מהווה מרכז לפעילות פיננסית, תעשייתית, פוליטית ותרבותית. העיר משופעת בעבר עשיר, אתרי תרבות ומורשת רבים. העיר תוססת וצעירה, לומדים בה קרוב ל-100,000 סטודנטים. העיר מהווה מוקד תיירות, המושך מדי שנה כ- 2 מיליון תיירים. מדובר בעיר מתחדשת ותיירותית, אשר מיצבה עצמה במשך השנים, כיעד השקעה אטרקטיבי להשקעות בנדל”ן ביוון.

בשנים האחרונות החלה בנייה חדשה, לאחר מספר שנים של האטה. בנקים שבו להלוואות משכנתאות, ומשקיעים זרים ומקומיים מזרימים ממון רב לרכישת נדל”ן בסלוניקי. למעשה, זה מה שדחף את עליית מחירי הבתים ב-8.74% (6.8% במונחים ריאליים) במהלך הרבעון השלישי של 2021, זו הצמיחה הגדולה ביותר שלה מאז הרבעון השני של 2007.

ריכזנו עבורכם את מחירי הנדל”ן הממוצעים באזורי ביקוש שונים באתונה וסלוניקי כולל תשואה שנתית ממוצעת באחוזים:

עיר ממוצע מחיר למ"ר ביורו במרכז העירממוצע מחיר למ"ר ביורו במקומות המבוקשים ממוצע מחיר למ"ר ביורו במקומות פחות מבוקשיםתשואה שנתית ממוצעת באחוזים לעיר
אתונה16672977 (דרום העיר)

1472 (מערב העיר)

5.1%

סלוניקי16761676( מרכז העיר)

1259 (מחוץ למרכז העיר)

5.1%

היתרונות והחסרונות בהשקעה ביוון 

 

יתרונות:

  • מחירים נוחים: לרכוש נדל”ן ביוון תוכלו לעשות באמצעות סכום נמוך יחסית בהשוואה לישראל. ב-220,000 שקל תוכלו לרכוש נכס ביוון, אומנם לא באזורי ביקוש ודירות יחסית קטנות, אבל זה אפשרי. אם התקציב עולה כבר תוכלו למצוא נכסים מצויינים.
  • מיסוי יחסית נמוך: יוון וישראל חתומות על אמנת מס שמונעת ממשקיעים ישראלים תשלום מס כפול, יתרה מזאת באמנה בין המדינות יש פרצה שהרבה משקיעים נדל”ן מרווחים מימנה. המיסים ביוון יחסית נוחים, וניתן לעיתים גם ליהנות מפטורים שונים. עוד על מיסוי ביוון לחצו כאן 
  • תשואות שכירות גבוהות:באתונה התשואות מגיעות ליותר מ-5% נטו בממוצע בשנה, ואף לעיתים הרבה מעלה מזה. (מבלי להתייחס לעליית ערך הנכס).

 

חסרונות:

  • נכסים ישנים: מכיוון שרוב הנכסים ביוון עתיקים יחסית. קיים בד”כ צורך לשפצם. יש לקחת בחשבון את עלויות השיפוץ. כך למשל, נכסים שנמצאים באזור הים נוטים לפגעי מזג האוויר בצורה קיצונית יותר.
  • פערי שפה: התרבות ביוון אומנם ים תכונית, אך לעיתים ישנם ניואנסנים שישראלים לא יבינו והם עלולים לחבל להם בעסקאות. חשוב לעבוד עם מלווה ישראלי שמכיר את השוק היווני. למלווה איכותי יש אנשי אמון שהוא עובד איתם והם ידעו לעשות עבורו את העבודה.
  • נזקי טבע כמו רעידת אדמה ומתיחות עם טורקיה: יוון שוכנת על רצף טקטוני שמכה ביוון כבר אלפי שנים. רק בסטפמבר 2021 האי כרתים חווה רעידת אדמה שפגעה בו קשה וגרמה לנזק והרוגים. בנוסף, יוון חוותה בשנים האחרונות מתיחות עם טורקיה השכנה לגבי מאגרי גז המצויים בים התיכון – מאגרים אלו מהווים מוקד סכסוך בניהן. אלו סיכונים שראוי לדעת אותם טרם יצאתם להשקעה ביוון.

כיצד מתחילים השקעה?

 

השקעה בחו”ל שונה בתכלית מהשקעה בארץ. קניית בית ביוון בהחלט מאתגרת: השפה, הבירוקרטיה ואפילו התרבות שונים. אפשר לפעול בדרך “הרגילה” – לטוס ליוון למצוא סוכני נדל”ן ולחפש נכס. הבעיה שאתם אף פעם לא יודעים מה נכון ומה לא, והאם אתם עלולים ליפול להשקעה לא טובה. לכן, אנו חושבים שעדיף לפעול עם חברות ישראליות שדוברות את השפה שלכן ומכירות את השוק המקומי בצורה טובה. להשקיע בנדל”ן ביוון יכול להוות אתגר – לכן חשוב להסתייע בבעלי מקצוע הנכונים ולא לחסוך על כך.

מעוניינים להתחיל להשקיע ביוון? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ודירות למכירה ביוון בהליכי שיווק צרו עמם קשר. 

נדלניסקה, מלווה השקעות

נדלניסטקה

לחוות דעת ונכסים לחצו

סטרול נדל"ן ביוון

סטרול נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

לירז בוהדנה - דרומקס - השקעות באתונה, יוון

דרומקס

לחוות דעת ונכסים לחצו

ביתא נדל"ן - השקעות ביוון

ביתא נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

חברת פרו גריס הינה חברה יזמית הפועלת בתום השקעות נדל"ן ביוון בעיקר במרכז סלוניקי, יוון.

פרוגריס

לחוות דעת ונכסים לחצו

סוכנות נדל"ן אחד על אחד

נדלן אחד על אחד

לחוות דעת ונכסים לחצו

שובל יזמות

לחוות דעת ונכסים לחצו

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן ביוון. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על מידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות