השקעות נדל”ן בחו”ל

רובעים במנצ'סטר - אזורים להשקעה

מנצ'סטר ידועה במוסדות האקדמיים המפוארים שלה, שתי אוניברסיטאות הגדולות בבריטניה נמצאות בשטחה האורבני, מספר הסטודנטים שלומדים בהן ובשאר המוסדות הוא עצום. גם התיירות פורחת, מבין מיליוני התיירים הפוקדים את העיר בשנה, מאות אלפים מגיעים לצפות בקבוצת הכדורגל המפורסמת ביותר בעולם "מנצ'סטר יונייטד". הקבוצה השנייה של העיר "מנצ'סטר סיטי" נחשבת לאחת העשירות והטובות בעולם. העיר ידועה גם בתחום התרבות והבילוי ומושכת צעירים רבים, הן מקומיים והן תיירים. לא מפתיע שהעיר מנצ'סטר חווה בשנים האחרונות פריחה כלכלית משמעותית, המשפיעה באופן כללי על שוק השקעות הנדל"ן באנגליה, ובפרט בשוק השקעות נדל"ן במנצ'סטר.
מאת מערכת רנקו | 03.12.2021
מפת הרובעים של מנצ'סטר

מדוע להשקיע במנצ’סטר?


מנצ’סטר מהווה בשנים האחרונות את הלב הפועם  של הכלכלה
בצפון אנגליה ואולי בבריטניה כולה. המרכז הצפוני המגוון והאייקוני הזה מציע לתושבים מכל דבר, התחדשות והשקעה אדירה מצד הממשל הבריטי , ממשיכים להפוך את העיר למקום פופולרי ונחשק להשקעות נדל”ן והשקעות בינלאומיות. מה שמלמד על כלכלה חזקה וצומחת. גם כך לעיר מרכזי תרבות ובילוי מהידועים באי הבריטי, מטרופולין מנצ’סטר ידוע במרכזי אקדמיה ברמה עולמית, הקמפוס הגדול בבריטניה נמצא בסמוך למרכז העיר, אוניברסיטת מנצ’סטר מרכזת עשרות אלפי סטודנטים ואנשי אקדמיה. מרחק של קילומטרים לא רבים משם, נמצאת אוניברסיטת סלפורד הידועה, שגם היא מרכזת סביבה עשרות אלפי סטודנטים ועובדים.

האוניברסיטאות הובילו, לזרם של אנשי מקצוע צעירים וסטודנטים ממנפים את שוק השכירות בעיר. עפ”י אנליסטים בכירים בממלכה המאוחדת, מחירי הנדל”ן במנצ’סטר רבתי, צפויים לעלות וביחס ישיר גם הרווחים על שכירות באופן הגבוה ביותר בבריטניה במהלך השנים הקרובות. קרי, רכישת נדל”ן לצורך השקעה במנצ’סטר, עשויה להיות תחליף ראוי לכל השקעת הון אחרת. מועצת העיר מנצ’סטר מדדה במרץ 2019 את העלייה הכוללת של הערך המוסף (GVA) של העיר בין 2016 ל-2017 שטיפסה בכ-4.3%, לעומת 3.6% בכל הממלכה.

בשנים האחרונות חלה נהירה של חברות גלובליות למנצ’סטר רבתי, מה שמגביר עוד יותר את הצורך בנכסים למגורים בעיר. בשנת 2018, חברת הטלקום TalkTalk העבירה את מטה החברה שלה לסלפורד. כמה שנים קודם לכן, ה-BBC העביר רבים מאולפני הטלוויזיה, הרדיו והספורט שלו למדיה סיטי במנצ’סטר. בעיר נמצא אחד המפעלים העיקריים של ענקית התרופות הבריטית אסטרהזניקה.

ל-10 הרובעים של מנצ’סטר רבתי יש ערך מוסף גולמי (GVA) של 62.8 מיליארד ליש”ט, וכאחת הערים הצומחות ביותר באירופה, בעיר אוכלוסייה צעירה שגדלה בהתמדה הכוללת בעיקר אנשי מקצוע צעירים וסטודנטים. רמת הפעילות הכלכלית בעיר, עשויה להשתוות בשנים הקרובות או אפילו לעלות על אילו של ערים מובילות בעולם כמו ברלין, טוקיו ופריז. גל מתמשך של עסקים ואוכלוסייה צעירה נכנסת מבטיח כנראה שמחירי הנכסים ותעריפי השכירות החודשיים ימשיכו לעלות. בעשור האחרון, ביצועי שוק הנדל”ן במנצ’סטר היו מרשימים במיוחד. בעוד ששנת 2020 הייתה תקופה לא ודאית עבור שוק הנדל”ן באנגליה בכללותו בעקבות שנת הקורונה, מחירי הנכסים במנצ’סטר המשיכו לעלות (מלבד רבעון אחד).

לפניכם עליית מחירי הנדל”ן במנצסטר במהלך העשור האחרון:

עליית מחירי הנדל"ן במנצסטר במהלך העשור האחרון

נתונים מאתר: https://www.ft.com/

רוב המכירות במנצ’סטר ובמטרופולין בשנתיים האחרונות, היו של נכסים דו-משפחתיים שמחירם הממוצע הוא 246,655 ליש”ט. דירות נמכרו בממוצע של 175,113 ליש”ט. נכסים צמודי קרקע עמדו על ממוצע של 404,488 ליש”ט. ע”פי נתונים רשמיים של הלשכה הסטטיסטית באנגליה, מחיר נכס ממוצע במנצ’סטר הוא 203,835 ליש”ט עליה של 5.7% במחיר בין אוגוסט 2021 לאוגוסט 2020. האזור היקר ביותר במנצ’סטר רבתי בתקופה זו היה Bowden עם 708,044 ליש”ט והזול ביותר היה Abram ל125,506 ליש”ט.

שוק השכירות במנצ’סטר בהשוואה לבריטניה

                                מחיר/ תשואה

מחיר ממוצע מבוקש

ממוצע בבריטניה

מחיר דירה ממוצעת

200,514 ליש”ט

251,500 ליש”ט

מחיר שכירות ממוצע בליש”ט

1,205 ליש”ט

979 ליש”ט

תשואה ממוצעת שנתית באחוזים

7.2%

4.7%

צמיחה במחירים בין השנים 2015-2020 באחוזים

38.19%

22.73%

צפי צמיחה במחירי הנדל”ן 2020-2024 באחוזים

20.4%

27.3%

הרובעים המעניינים ביותר במנצ’סטר להשקעה ולמגורים

 

פיקדילי – Piccadilly 


הרובע ממוקם בדיוק בלב העיר ומפורסם בעיקר בתחנת הרכבת העיקרית של מנצ’סטר הנושאת את שמו. 20 דקות בלבד מפרידות מלב השכונה לשדה התעופה ורק שעתיים מלונדון. ברובע ישנה נגישות רבה וקירבה לאמצעי תחבורה, למדרחוב היוקרתי ובתי הכלבו, לשדרות הגנים Piccadilly Gardens ולמוקדי הבילוי והעסקים בעיר שגורמים לביקוש רב אצל תיירים, אנשי עסקים ואפילו צעירים לשכירות. דמי השכירות נעים סביב ה –1500 ליש”ט לחודש עם תשואה ממוצעת של 5.8% בשנה. מחיר דירת 3 חדרים נמכר בממוצע של כ-241,220 ליש”ט וזו אחרי עלייה של 4% בשנה האחרונה.

רובע פיקדלי - Piccadilly

רובע פיקדלי – Piccadilly

מוס סייד – Moss Side


מוס סייד הוא רובע הנמצא כ-3 קילומטר בלבד ממרכז העיר. היתרון הגדול של השכונה מלבד היותה קרובה ללב העיר הפועם, היא קרבה לאוניברסיטאות מנצ’סטר ובעיקר לקמוס הסטודנטים הגדול באירופה. למעשה גם מאוניברסיטת סנפורד היא לא ממש רחוקה, מה שמבטיח ביקוש גבוהה וקבוע לשכירות. השכונה נחשבת כאזור פופולרי לסטודנטים וצעירים וזוכה לאחרונה גם להתחדשות אורבנית.
דירות שלושה חדרים נמכרו בממוצע של 123,317 ליש”ט, מחירי הדירות ב-Mos Side בשנה האחרונה עלו ב-9% לעומת השנה הקודמת וב-11% בחמש השנים האחרונות. שכירות ממוצעת של 1518 ליש”ט ותשואה  ממוצעת של כ-7.39% בשנה!

רובע מוס סייד - moss side במנצ'סטר

רובע מוס סייד – moss side במנצ’סטר, תמונה מתוך https://www.freeimages.co.uk/

לפי הפורבס FORBES אוניברסיטת מנצ’סטר מניבה את התשואה החמישית בטיבה בבריטניה:

סלפורד – Salford 

סלפורד גובלת צפונית מערבית למנצ’סטר, למרות שהיא עיר בפני עצמה היא מחוברת בטבור לעיר הגדולה ובפועל נחשבת  “למנצ’סטר רבתי”. אוכלוסייתה מונה כרבע מיליון איש. היא מוקפת ירוק מכל עבר ומהווה מוקד משיכה לחברות תקשורת ומדיה. סלפורד היא אחת הערים הירוקות ביותר באנגליה,  בעיר ממוקמת אוניברסיטת סטנפורד המפורסמת, עם כ-20 אלף סטודנטים הלומדים בה. דירת שלושה חדרים עולה בממוצע 192,067 ליש”ט, בשנה האחרונה עלו מחירי הדירות ב-7% ובחמש השנים האחרונות ב-22%. מחיר השכירות כ -1100 ליש”ט, תשואה שנתית ממוצעת עומדת על כ-6.8%. מחיר ממוצע לנכס עומד על 215,057 ליש”ט.

סלפורד - Salford

רובע סלפורד – Salford 

סטוקפורט – Stockport

הרובע נחשב יוקרתי מבחינה מסחרית ובמרכזו סניפים של רוב החנויות היוקרתיות שנמצאות במרכז הקניות מרסיוויי או ב-The Peel Centre. מלבד זאת, ברובע באזור Redrock Stockport ישנם  ברים, מסעדות איכותיות, בית קולנוע ומקומות בילוי נוספים. סטוקפורט נמצאת במרחק של כ-9  ק”מ בלבד מלב העיר. נכס בסטוקפורט נמכר בממוצע כולל של 279,452 ליש”ט. דירת שלושה חדרים נמכרה בממוצע של 204,250 ליש”ט, דמי שכירות 1350 בחודש עם תשואה ממוצעת של 5.5% בשנה. מחירי הנכסים  בסטוקפורט בשנה האחרונה עלו ב-18% לעומת השנה הקודמת, וב-22% בחמש השנים האחרונות . אגב, בית צמוד קרקע נמכר בממוצע של  כ-459,200 ליש”ט.

רובע סטוקפורט Stockport

רובע סטוקפורט – Stockport. קרדיט לתמונה By Gerald England, CC BY-SA 2.0

טרפורד – Trafford

 

 הוא רובע מטרופולין של מנצ’סטר עם אוכלוסייה של כרבע מיליון תושבים. הרובע משתרע על פני 106 קמ”ר ונמצא בצד הדרום מערבי של העיר. הוא כולל את האחד מאצטדיוני הכדורגל המפורסמים בעולם,  “אולד טראפורד” מגרשה הביתי של הקבוצה האהודה בעולם מנצ’סטר יונייטד, מאות אלפי תיירים ומקומיים מכל רחבי בריטניה, מגיעים מדי שנה כדי לצפות במשחקי הקבוצה. האצטדיון מהווה אתר תיירותי נחשק גם כשאין משחקים ונערכים בו סיורים קבועים. טראפורד הוא אזור משגשג עם אוכלוסייה  חזקה, זהו הרובע היחיד במנצ’סטר רבתי שנמצא מעל הממוצע הארצי להכנסה שבועית והוא בממוצע הגבוה ביותר במחוז. הרבה מתעשיית המדיה והתקשורת מרוכזת בטרפורד. בשכונת סייל ברובע נמצאים משפחות מרקע סוציו אקונומי גבוה, מוסדות חינוך וחיים קהילתיים. 

מחירי הבתים הממוצעים בטרפורד הם הגבוהים ביותר מבין כל רובעי  המטרופולין במנצ’סטר רבתי, גבוהים ב-45% מהממוצע במחוז. רוב המכירות בטרפורד במהלך השנה האחרונה היו של בתים פרטיים  שנמכרו במחיר ממוצע של 376,002 פאונד. דירות שלושה חדרים נרכשו במחיר של 245,523 ליש”ט. התשואה הממוצעת היא כ-5.6%. מחירי מחירי הנדל”ן עלו ברובע השנה ב-12%  וב-26% בחמש השנים האחרונות.

טרפורד – Stockport. קרדיט לתמונה By Parrot of Doom – Own work, CC BY-SA 3.0

אנקוסט – Ancoats

אנקוסט ממוקם בחלק הצפוני של מרכז העיר מנצ’סטר. מבחינה היסטורית הפך לערש המהפכה התעשייתית ונקרא “הפרבר התעשייתי הראשון בעולם”. החלק הדרומי של האזור ממותג כ-New Islington. אזור זה מכונה Urban Splash המאופיין במסחר ואנשי עסקים רבים שמגיעים לכנסים ברובע.  הגעה לרובע נוחה מבחינת תחבורה. מחיר ממוצע לדירת שלושה חדרים נמכר ב-305,124 פאונד. בשנה האחרונה המחירים עלו ב-7% וב-22% בחמש השנים האחרונות. התשואה הממוצעת 5.5% ברובע.

קאסטלפילד Castlefield

קאסטלפילד הוא אזור השימור המשמעותי ביותר במנצ’סטר בפרט בצפון מערב אנגליה. שוכן בו מבצר מהתקופה הרומית של  Mancunium אשר משם נגזר שמה של מנצ’סטר. קאסטלפילד מהווה מקור לתיירים הפוקדים את המבצר והאתרים השונים. אנשים נוהרים לאזור כדי ליהנות ממתחמי השתייה הגדולים והופעות חיות הנערכות שם באופן קבוע. דירות נמכרות ברובע במחיר ממוצע של כ-271,911 פאונד, התשואה הממוצעת כ-5.6%. מחירי הדירות בשנה האחרונה עלו ב-11% וב-20% בחמש השנים האחרונות.

לסיכום,

ההתפתחות המואצת של אזור מערב צפון אנגליה בעידוד מאסיבי של ממשלת בריטניה, מעמידה את השקעת הנדל”ן במנצ’סטר כבעלת פוטנציאל עצום, כמו  גם השקעה בנדל”ן בליברפול.  העלייה המתמדת במחירי הנדל”ן גם במשבר מגפת הקורונה, מוכיח על חוזקה של הכלכלה במנצ’סטר. חברות גלובליות ממהרות לפתח ולהרחיב משרדים ועסקים בעיר. מיליוני תיירים פוקדים את העיר בכל ימות השנה ונהנים מופעי תרבות בינלאומיים ומשחקי כדורגל מהטופ העולמי. צעירים רבים נוהרים בשנים האחרונות לעיר וממצבים אותה כעיר צעירה ותוססת, אבל בעיקר בעלת פוטנציאל בכל הקשור בהשקעות נדל”ן באנגליה.

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן באנגליה. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות