השקעות נדל”ן בחו”ל

שכר דירה בפורטוגל

עליית מחירי הנדל"ן בפורטוגל בשנים האחרונות תפסה תאוצה מאז סיום משבר הפיננסי העולמי של שנות ה-2000. פורטוגל חוותה צמיחה כלכלית במגוון תחומים לרבות שוק הנדל"ן, שאומנם תחילה חווה ירידה, אך לאחר מכן החל לנסוק עם עלייה מתמשכת גם בשל העובדה שפורטוגל המשיכה לזכות בתמיכה גבוהה של האיחוד האירופי, תמיכה הכוללת תכניות כלכליות ומימון פרויקטים והשקעות נדל"ן.
מאת מערכת רנקו | 09.06.23
פורטוגל - portogal

תוכן עניינים

תהליך הצמיחה הכלכלית בפורטוגל כולל חיזוק המערך הכלכלי והתוכניות הממשלתיות לפיתוח תשתיות, מה שהוביל לגדילה בביקוש לנדל”ן בפורטגול. כמו כן רבים מתושבי פורטוגל וממדינות אחרות באירופה, מוצאים בפורטוגל אפשרויות טובות יותר לחיים נוחים בשל המחיה הזולה, תוך שמירה על רמת חיים גבוהה.

המחירים המשתלמים בפורטוגל - ביחס לשאר אירופה

 • מחירי הנדל”ן בפורטוגל נחשבים למשתלמים יותר ביחס לשאר מדינות אירופה למרות עליית מחירי הנדל”ן בפורטוגל בשנים האחרונות, בשל העובדה שהם עדיין נמוכים יותר בהשוואה למדינות אחרות.
 • פורטוגל עדיין מוערכת כמדינה שיש לה פחות הוצאות ביחס למדינות כמו צרפת, גרמניה ובריטניה. מחירי המזון, התחבורה, התרבות וחיי היום יום בפורטוגל נמוכים יותר ממדינות אחרות וכן גם מחירי הנדל”ן שגם משתלמים יותר.
 • פורטוגל מציעה מבחר עשיר של דירות ונכסים במחירים נמוכים יחסית בערים כמו ליסבון, פורטו וקשטלו. אף על פי שהמחירים עלולים להיות גבוהים יותר באזורים תיירותיים ופופולריים, עדיין ניתן למצוא אפשרויות זולות יותר באזורים פחות מרכזיים או בערים קטנות יותר.

כמה עולה דירה בפורטוגל?

מחירי הדירות בפורטוגל יכולים להשתנות בהתאם לגורמים כמו מיקום, גודל, מצב ושירותים.

 • ליסבון: בעיר הבירה ליסבון מחירי הדירות לקניה יכולים לנוע בין כ-2,500 אירו ל-6,000 אירו למ”ר, תלוי בשכונה ובסוג הנכס.
 • פורטו: בפורטו, העיר השנייה בגודלה בפורטוגל, מחירי הדירות יכולים לנוע בין כ-1,500 אירו ל-4,000 אירו למ”ר.
 • אלגרבה: אזור החוף הפופולרי של אלגרבה מציע מגוון רחב של מחירי דירות, כאשר המחירים משתנים בהתאם למיקום הספציפי בתוך אלגרבה. המחירים יכולים להתחיל בסביבות 1,500 אירו למ”ר ולעלות עד 4,000 אירו או יותר במיקומים מבוקשים.
 • ערים ואזורים אחרים: המחירים עשויים להשתנות. בדרך כלל, אזורים עירוניים ויעדי תיירות פופולריים נוטים לקבל מחירים גבוהים יותר, בעוד אזורים כפריים ועיירות קטנות מציעים אפשרויות סבירות יותר.

שכר דירה בפורטוגל לפי מחוזות

מחירי השכירות החודשית בפורטוגל בשנת 2022 עלו ב-42% מאז שנת 2017, בשל מחסור בנכסים להשכרה בפורטוגל. מהנתונים של המכון הלאומי לסטטיסטיקה בפורטוגל (INE) נראה שבליסבון המחירים עלו ב-53% ובפורטו ב-49%. כמובן שמחירי השכירות עשויים להשתנות בהתאם לגורמים כמו מיקום, גודל הנכס, מצבו והביקוש. בממוצע, מחיר השכרת דירה בפורטוגל הינו בסביבות 1,100 יורו לחודש. שכ”ד זה גדל במידה ניכרת מ-800 אירו לחודש, בשנה קודם לכן.

מחוזשכר דירה ממוצע
מחוז ליסבוןמחירי השכירות בליסבון יכולים לנוע בין כ-800 אירו ל-2,000 אירו או יותר לחודש, עבור דירה עם חדר שינה אחד, תלוי בשכונה. באזורים מרכזיים ויוקרתיים יותר, המחירים נוטים להיות גבוהים יותר.
מחוז פורטו מחירי השכירות לדירת חדר שינה אחד, נעים בדרך כלל בין 600 אירו ל-1,500 אירו לחודש, כאשר המחירים יכולים להיות גבוהים יותר על דירות גדולות יותר.
מחוז פארו (אלגרבה) באזורי תיירות פופולריים כמו אלבופיירה או לאגוס, דירות עם חדר שינה אחד עשויות לנוע בין 600 ל-1,500 אירו לחודש, תלוי בעונה ובקרבה לחוף.
מחוזות אחריםמחירי השכירות במחוזות אחרים של פורטוגל, כמו קוימברה, בראגה או אביירו, נוטים להיות נמוכים יותר בהשוואה לליסבון ופורטו. מחירי דירות עם חדר שינה אחד באזורים אלה עשויים לנוע בין 400 ל-900 אירו לחודש, בהתאם למיקום ולמצב הנכס.
שכר הדירה המינימלי שתמצאו בפורטוגל הוא במחוז גווארדה מכיוון שמחיר השכירות הממוצע ברובע זה הוא פחות מ-350 יורו לחודש. 

השכרת דירה לזרים בפורטוגל

היצע הדירות להשכרה בפורטוגל אינו מהווה בעיה עבור זרים המעוניינים לשכור דירה. עם זאת, ייתכן שתחוו קושי מסוים בתקשורת עם בעלי בית פוטנציאליים בשל השפה הפורטוגזית. באופן כללי, ייתכן ותחוו קושי כמו התושבים הפורטוגלים בכל הנוגע למציאת דיור בר השגה והבטחת מקום. לדוגמה בערים כמו פורטו או ליסבון, רוב הדירות להשכרה מוסרות תוך יום יומיים ממועד הפרסום בשל הביקוש הגבוה.

תהליך השכרת דירה בפורטוגל

השכרת דירה בפורטוגל משתנה בעלות בהתאם לסוג החוזים שאתם מחפשים (לטווח קצר או ארוך). נפוץ מאוד למצוא אנשים המתגוררים בדירות עם שותפים, כיוון שמחיר דירה לאדם אחד עלול להיות יקר מדי. כמו כן, חלק מבעלי הבתים נרתעים מלעשות חוזי שכירות ארוכי טווח כעת מכיוון שפורטוגל היא יעד תיירותי ענק והם מעדיפים לערוך חוזי שכירות לטווח קצר לתיירים. לאחר שמצאתם את הדירה, יש לקיים חוזה בין שני הצדדים. תהליך השכרת דירה בפורטוגל מחייב חוזה בכתב כאשר חוזה בעל פה אינו מוכר על פי חוק.

חוזי שכירות לטווח ארוך \ קצר בפורטוגל

חוזי שכירות לטווח ארוך בפורטוגל נפוצים מאד ונמשכים בדרך כלל לתקופה של מינימום שנה. לאחר השנה הראשונה, ניתן לחדש את חוזה השכירות לתקופות נוספות וזאת עד שש שנים. התנאים הכלולים בחוזה השכירות יהיו תלויים במאפייני הנכס וצריכים להכיל:

 • שמות ופרטי זיהוי של שני הצדדים, כתובת הנכס, משך השכירות, פירוט ריהוט, מצב הנכס, התחייבויות המשכיר והשוכר, מחיר השכירות המוסכם על המשכיר והשוכר ותנאי תשלום.
 • פיקדון: סכום השווה בדרך כלל לשכר דירה של חודש או חודשיים, אשר יוחזר בתום תקופת השכירות, בכפוף לניכויים בגין נזקים או תשלומים.

המסמכים הנדרשים לחוזה שכירות:

 • הנפקת תעודת אנרגיה היא חובה אם אתם מתכוונים לשכור את הנכס שלכם. אם רכשתם נכס פורטוגלי, לרוב הוא יגיע עם תעודת אנרגיה ויש לשמור אותו בהישג יד. אם לנכס שלכם אין תעודת אנרגיה, יש לבדוק תחילה אם אתם נדרשים לכך או אם הנכס שלכם פטור.
 • תעודות זהות או דרכון.

חוזה שכירות לטווח קצר בפורטוגל הוא חוזה הנמשך פחות משנה ויש להגיע עם דרכון או תעודת זהות. בפורטוגל, השכרות לטווח קצר זמינות דרך Airbnb. לפני השכרת הנכס לטווח קצר בפורטוגל, עליכם להגיש בקשה להשכרה לטווח קצר. בדרך זו, הנכס שלכם יירשם כמקום אירוח תיירותי להשכרה בבית העירייה המקומי (קמארה). כל הנכסים להשכרה לטווח קצר חייבים להיות רשומים ונקראים בפורטוגל “אלוג’מנטו מקומי”. הנכס יכול להיות בית, דירה או מוסד לינה כולל אכסניות ומעונות, כאשר השירות האולטימטיבי כולל לינה זמנית בתמורה למחיר קבוע.

השכרת בתים מרוהטים בפורטוגל

השכרת בתים מרוהטים בפורטוגל היא אופציה נפוצה, זמינה ופופולרית במיוחד עבור אנשים המעדיפים את הנוחות שיש בבית המוכן למגורים, ללא צורך ברכישת רהיטים או מכשירי חשמל. מחירי השכירות של דירות מרוהטות נוטים להיות גבוהים יותר בהשוואה לדירות לא מרוהטות, בשל הערך המוסף של רהיטים ומוצרי חשמל.

כאשר שוכרים דירה מרוהטת, חשוב לעיין היטב ברשימת המלאי שסופק על ידי בעל הבית. במלאי יש לציין את הרהיטים, מכשירי החשמל ופריטים אחרים הכלולים בהשכרה. לפני החתימה על הסכם השכירות, רצוי לבדוק את מצב הריהוט ולוודא שהכל תקין.

השכרת בתים לא מרוהטים בפורטוגל

גם השכרת בתים לא מרוהטים בפורטוגל היא אופציה נפוצה לאנשים המעדיפים לרהט את הנכס לפי טעמם וצרכיהם. כאשר שוכרים בית לא מרוהט, באחריות השוכר לרהט את הנכס בריהוט משלו, כאשר בעל הבית בדרך כלל מספק את הבית במצב נקי וריק. הזמינות של בתים לא מרוהטים עשויה להשתנות בהתאם למיקום הספציפי ולתנאי שוק הדירות.

תשלומי חשבונות כשוכר בפורטוגל (מים, חשמל)

כשוכרים דירה בפורטוגל, באחריותכם לשלם עבור שירותי מים וחשמל. ניתן לשלם את חשבונות החשמל והמים בשיטות שונות כולל בנקאות מקוונת, הוראת קבע או בנקודות תשלום מקומיות כגון סניפי דואר או מכונות מולטי-בנקו.

חשבונות המים בפורטוגל מונפקים בדרך כלל על ידי חברת המים המקומית או העירייה. תדירות החיוב עשויה להשתנות, אך היא בדרך כלל חודשית או דו-חודשית. חשבונות החשמל בפורטוגל מונפקים בדרך כלל על ידי ספק החשמל, תדירות החיוב גם כן יכולה להשתנות וגם היא בדרך כלל חודשית או דו-חודשית.

מיסוי השקעות בפורטוגל

כאשר מדובר במיסוי על הכנסה מדמי שכירות בפורטוגל, ישנם כללים שיש לקחת בחשבון: 

מס הכנסה משכירות: הכנסה משכירות המתקבלת מדירה – חייבת במס בפורטוגל ויש להצהיר על הכנסת השכירות כחלק מהדוח השנתי למס הכנסה. שיעור המס הרלוונטי עשוי להשתנות בהתאם להכנסה הכוללת ולסטטוס תושבות המס שלכם. בפורטוגל, הכנסה משכירות נחשבת בדרך כלל כהכנסה בקטגוריה F והיא כפופה לשיעורי מס פרוגרסיביים הנעים בין 14.5% ל-48%.

ניכוי הוצאות: ניתן לנכות הוצאות מסוימות (הקשורות לדירה המושכרת) מהכנסות השכירות – לצרכי מס. הוצאות אלה עשויות לכלול דמי ניהול נכסים, עלויות תיקונים ותחזוקה, ביטוח רכוש, מיסי רכוש מקומיים (IMI) והוצאות נלוות אחרות. על מנת לעשות זאת חשוב מאד לתעד הכל ולדאוג לקבלות.

מיסוי תושבי חוץ: אם אתה משלם מס שאינו תושב בפורטוגל, ייתכנו כללים וחובות מס ספציפיים שיש לקחת בחשבון. משכירים תושבי חוץ עשויים להיות כפופים לניכוי מס במקור על הכנסת השכירות שגובה השוכר, אשר בדרך כלל מנוכה בשיעור של 25%. תושבי חוץ נדרשים גם למנות נציג מס בפורטוגל.

ארנונה (IMI): בפורטוגל תשלום הארנונה השנתי מתבסס על שווי הנכס הרשום ברשות המיסים הפורטוגלית ( VPT) ומשתנה בהתאם לאיזור הנכס כאשר תשלום הארנונה מחושב כך: (VPT X IMI). הרף הגבוה של הארנונה עומד על 0.45% והרף הנמוך עומד על 0.3% בממוצע.
חשוב לדעת שבפורטוגל יש סכום שנתי ממוצע שמשלם בעל הנכס העומד על 183 יורו, יש אפשרות לקבל פטור מארנונה לבעלי הכנסה נמוכה וגם פטור זמני במקרים מסוימים. 

מעוניינים להתחיל להשקיע בפורטוגל? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ופרויקטים בשיווק צרו עמם קשר. 

יורופה השקעות נדל"ן בפורטוגל

יורופה נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

חברת עמנואל - חברה להשקעות יזמות בנדל"ן

עמנואל

לחוות דעת ונכסים לחצו

ויטל ועומר - מלווי השקעות בפורטוגל

Live Abroad

לחוות דעת ונכסים לחצו

בורטוקלה - מלווה השקעות נדל"ן בפורטוגל

בורטוקלה

לחוות דעת ונכסים לחצו

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בפורטוגל. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות