השקעות נדל”ן בחו”ל

אמנת מס ישראל ספרד

ספרד היא אחת מן הכלכלות החשובות באירופה ובעולם. למעשה, זוהי הכלכלה החמישית בגודלה באירופה. היא מורכבת ממגוון רחב של ענפי תעשייה ואפיקי ייצוא משגשגים. בשנים האחרונות, ניחנת הכלכלה בצמיחה הגוברת באופן יציב מאז משבר האשראי של 2008 ועל אף שלל האתגרים של מגיפת הקורונה, כלכלת ספרד הפגינה חוסן שרק הולך ומתעצם.
מאת מערכת רנקו | 03.03.23
אמנת מס ישראל ספרד

בהקשר זה, גם היחסים הכלכליים של ספרד עם ישראל נעשו חשובים מאי פעם. כהיי טק ניישן קטנה אך עוצמתית, ישראל מביאה עמה לא מעט לשולחן כשזה מגיע לקשרי סחר עם מדינות ים תיכוניות. כחלק מהאינטרסים המשותפים הללו, מכוננת ישראל אמנות מס עם לא מעט מדינות באזור זה של אירופה וביניהן, גם ספרד. אמנה זו טומנת בחובה יתרונות אדירים למשקיעים ובעלי עניין רבים אחרים בכלכלה הספרדית. כאן, נפרט מהי אמנת מס ישראל ספרד ועל כלל היתרונות שנוכל להפיק עמה במסגרת כל פעילות רווחית שלנו במדינה.

מהי אמנת מס ולשם מה היא נועדה?

כאשר משקיעים או בעלי עסקים בעלי אזרחות במדינה אחת מבצעים פעילות עסקית במדינה זרה, קיימת אפשרות סבירה ביותר כי רשויות המס של שתי המדינות עשויות לחייב את הכנסותיהם במס. תופעה זו מכונה כפל מס. אמנת מס היא למעשה הסכם כתוב הנחתם בין שתי מדינות ומטרתו העיקרית היא למנוע את תשלומי כפל המס על ידי יחידים וחברות הפועלים בשתי המדינות. אמנות המס חלות על כל עסקה שהינה חוצת גבולות במהותה ומקלה על כינון השקעות זרות בין המדינות. כמו כן, ההקלה המשמעותית שמעניקה אמנת המס מסייעת באופן משמעותי במניעת העלמות מס בהיקפים נרחבים ומקדמת שיתוף פעולה ענף בין המדינות.

אמנת מס ישראל ספרד – נקודות שכדאי לדעת

אמנת המס בין ספרד לישראל נחתמה בשנת 2017 ונכנסה לתוקפה ב-1 בינואר 2019. האמנה מכסה מספר רב של סוגי מיסים ומסדירה את אופן ההתקשרות והתיאום בין רשויות המס של שתי המדינות למניעת העלמת מס.

הגדרות יסוד

האמנה מחילה מספר הגדרות יסוד המסדירות מי הן הישויות עליהן חלים סעיפי האמנה השונים:

  • תושב – תושב ספרדי או ישראלי לפי העניין ייחשב כל אדם עליו חלות חבויות המס במדינה מכוח תושבות, מרכז החיים או המיקום בו מתנהלים עסקיו. האמנה קובעת כי אדם ייחשב לתושב המדינה בה קשריו האישיים והכלכליים יהיו משמעותיים והדוקים יותר ובו מרכז הקבע הניכר שלו.
  • מוסד קבע – מקום העסקים הקבוע בו פועל תושב. מקום כזה כולל משרדי מטה, מפעלים ובתי חרושת או סניפי רשת. עם זאת, מבנים המשמשים לאחסון ולוגיסטיקה לא ייחשבו לרוב כמוסדות קבע.
  • רווחי עסקים – כל רווח שעשה אדם במיזם המערב את המדינות המתקשרות באמנה.
  • הכנסה ממקרקעין – כל הכנסה שתושב מפיק מנכסי מקרקעין הממוקמים במדינה הרלוונטית באמנה.

על אילו מיסים חלה האמנה?

ישנם סוגי מיסים רבים עליהם חלה אמנת מס ישראל ספרד. לכל אחד מהם, השלכות ניכרות על עסקאות שנעשה במדינה.

מיסוי דיבידנדים

מדובר באחד מהנושאים המרכזיים באמנה. על פי האמנה, דיבידנדים שמשלמת חברה תושבת מדינה אחת לתושב המדינה האחרת כפופים לשיעור מס מקסימלי של 10%. מדובר בהפחתה משמעותית משיעור ניכוי מס במקור הרגיל, העומד בדרך כלל על 25%. הוראה זו מעודדת השקעות חוצות גבולות ומקלה על חברות להזרים הון אל ארץ מולדתן.

מיסוי תמלוגים וריביות

תמלוגים וריבית שמשלם תושב מדינה אחת לתושב המדינה האחרת כפופים אף הם לשיעור מס מקסימלי של 10%. הוראה זו מסייעת לקדם סחר בטכנולוגיות ומקלה על גישור פתרונות מימון לסטרטאפים.

מיסוי רווחי הון

רווחי הון הם רווחים הנוצרים ממכירת נכסים, כגון מניות או נדל”ן. על פי האמנה, רווחי הון הנובעים ממכירת מקרקעין חייבים במס במדינה בה נמצא הנכס. המשמעות היא שאם תושב ספרד ימכור נכס בישראל, רווחי ההון יהיו חייבים במס ישראלי. עם זאת, האמנה קובעת שיעור מס מופחת לתושבי חוץ המוכרים מקרקעין בישראל. שיעור המס המרבי לתושבי חוץ הוא 15%, הנמוך משמעותית משיעור מס השבח המקובל ע”ס 25%.

כיצד באה לידי הביטוי אמנת מס ישראל ספרד בעסקאות מקרקעין?

לאמנת מס ישראל ספרד השלכות ניכרות על עסקאות נדל”ן בין שתי המדינות. כיום יותר מתמיד, ובעיקר מאז משבר הסאב פריים, בוחרים משקיעים רבים בספרד כיעד להשקעות נדל”ן. מחירי הנכסים הנמוכים על רקע התחזקות הכלכלה, טומנים בחובם לא מעט הזדמנויות להשקעה מניבה. ההפחתה הניכרת בשיעור מס רווחי הון ומס הכנסה שמאפשרת האמנה, הופכת עסקאות אלו למשתלמות במיוחד עבור משקיעים ישראלים. הדבר מקל על חברות ויחידים כאחד להשקיע בנדל”ן בשתי המדינות, שכן הם יכולים ליהנות משיעור מס נמוך יותר בין אם יבחרו להשכיר את הנכס או למכור אותו לאחר הטבתו.

מיסוי נדל"ן בספרד

שיעור המס המופחת הודות לאמנה הוא אחד מהתמריצים הניכרים ביותר לעידוד השקעות נדל”ן בספרד. משקיעים ישראלים, יישאו במהלך ניהול ההשקעות שלהם בספרד משיעורי המס הבאים:

מיסוי על דירות יד שניה

כמו בישראל, גם בספרד שיעור המס עבור רכישת דירה שניה גבוה יותר מרכישת הדירה הראשונה ומשתנה בהתאם לשלל גורמים כמו האזור בו נמצא הנכס ושוויו. שיעור המס נע בין 8% ל-11% מערך הנכס. כמו בישראל, זהו תשלום חד פעמי המתבצע במעמד הרכישה.

מס בעלות על נכס בספרד

המס הספרדי על בעלות על מקרקעין (IBI) הוא מס שנתי המוטל על פי שווי נכס המקרקעין, מיקומו וייעודי השימוש שלו. התעריך נע בין 0.4% ל-1.1% משווי הנכס.

מס על הכנסות משכירות בספרד

כל ההכנסות שיופקו משכר דירה בספרד חייבות במס. שיעור המס על הכנסה מדמי שכירות בספרד הוא פרוגרסיבי ונע בין 19% ל-47%. חשוב לציין כי חישוב המס הוא לאחר ניכויי הוצאות כגון תחזוקה, תיקונים ודמי ניהול נכסים.

שיעור מס הכנסה על שכירות בספרד

הכנסות שנתיות (באירו)שיעור המס
עד 12,45019%
12,450-20,20024%
20,200-35,20030%
35,200-60,00037%
60,000-300,00045%
300,000 ומעלה47%

לחצו לקריאה בהרחבה >> מיסוי נדל”ן בספרד

מעוניינים להתחיל להשקיע בספרד? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ופרויקטים בשיווק צרו עמם קשר. 

לירון שמעוני

Barcelona Dreams

לקריאת חוות דעת ונכסים בשיווק לחצו

נדל"ן ספרד - אסף לבנת

נדל"ן ספרד

לקריאת חוות דעת ונכסים בשיווק לחצו

AK-BCN

לקריאת חוות דעת ונכסים בשיווק לחצו

ג'נסיס

ג'נסיס

לקריאת חוות דעת ונכסים בשיווק לחצו

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בספרד. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות