השקעות נדל”ן בחו”ל

העברת כספים לחו"ל לבן משפחה

העברת כספים לחו"ל היא משהו שכמעט כל אחד עושה מתישהו בחייו. בעידן הטכנולוגיה והגלובליזציה, ניתן להעביר כספים כמעט לכל פינה בעולם. לעיתים ההעברה היא לצורך העברת כסף לחו"ל לבן משפחה, או למטרות עסקיות לצורך רכישת נכס בחו"ל. כעיקרון, אין מניע להעביר כסף לחו"ל למטרות שונות, בתנאי שהן חוקיות ואין מניע נסתר העומד מאחוריהן.
מאת מערכת רנקו | 29/11/2022
פעולת העברת כספים

שאתם רוצים להעביר כסף לחו”ל הבנקים ידרשו מכם לענות על שאלות בעניין מקור הכספים ולאן הן מיועדים. הבנק ישקול האם לדרוש אישור, הצהרה או פטור בענייני מס. איך זה עובד בפועל להעביר כספים לחו”ל? ריכזנו עבורכם את התשובות להלן:

כיצד מעבירים כספים לחו"ל?

כיום ניתן להעביר כסף לחו”ל דרך הבנק או באמצעות ספק חיצוני (קוברסי, טרנספרוויז או פייפאל למשל). בנוסף ניתן באמצעות מזומן להעביר עד 50 אלף שקל (במעבר  גבול ישראלי לא יבשתי) ללא הצהרה כלשהי לבן משפחה. חשוב לדעת שזהו הדין בישראל, והדין יכול להיות שונה במדינה אליה אתם מגיעים.

האם יש מגבלה על העברת כספים לבן משפחה?

כעיקרון אין מגבלה על העברת כספים לבן משפחה, אולם קחו בחשבון שייתכן ותידרשו להסברים מהבנק על מקור הכסף ואף להצהיר במידת הצורך על חבות מס. במילים אחרות, האם על הכסף שאתם מעבירים שולם כבר מס במקור. במידה ותצטרכו למלא הצהרה זו, אתם בעצם נותנים את הסכמתכם לחשוף את חשבונכם לרשויות המיסים בארץ ובעולם. הצהרה זו נקראת הצהרת תושבות מס לצורך FATAC ו- CRS. שימו לב, הבנק יכול לעשות שימוש בהצהרה זו.

האם חלה חובת דיווח מס?

בעיקרון, בגין העברת כסף לחו”ל, הבנק מבקש אישור פטור מניכוי מס במקור או שהבנק ישלח אתכם להביא אישור מפקיד השומה. במקרה של העברת כספים לבן משפחה. ישנם בחוקי המס, מקרים בהם העברות פטורות מניכוי מס במקור, כאשר העברה לקרוב משפחה כלולה בהן; ייתכן ותידרשו להגיש במקרה זה תצהיר בעניין העברת מתנה בין הורה לילד בלבד.

האם העברת כסף לבן משפחה נחשבת להלבנת הון?

ברמה הבסיסית העברת כסף לבן משפחה אינה נחשבת להלבנת הון, אלא אם כן, כוונתו של אותו מעביר היא לרמות את רשויות המדינה. הרגולציה נגד הלבנת הון קשיחה ביותר והבנקים פועלים יד ביד עם שירותי המס בישראל – שאלו פועלים בשיתוף עם מספר גדול של מדינות בעולם. לכן, בקשת העברת כספים מחשבון שלך בארץ לחשבון של קרוב משפחה בחו”ל, יתכן שתלווה בהצגת מסמכים ואישורים המעידים על מקור הכסף.

האם העברת כסף לבן משפחה מדרגה ראשונה פטורה ממס?

מבחינת תקנות המס בישראל, העברת כסף לבן משפחה מדרגה ראשונה פטורה ממס – אם ניתנה לפי חוק המתנה. הבנקים ו/או רשויות המס עלולות לבדוק האם מדובר במתנה אמיתית מנותן המתנה.

ומה קורה בהעברה לבן משפחה מדרגה שניה?

בהעברת כסף לחו”ל לבן משפחה מדרגה שנייה הרשויות יבחנו האם זו “מתנה אמיתית” (למשל: ירושה או עיזבון).

על מקבל המתנה חלה החובה להציג מסמכים המעידים על כך. אולם, הצגת המסמכים הנ”ל עלולה לא להספיק ומסמכים ואישורים נוספים מהבנק כגון ניכוי מס במקור עלולים להידרש.

הרגישות של רשות המיסים להעברות כספים לחו”ל לבן משפחה, רכישת נכס או כל השקעה אחרת –  גבוה מתמיד. ישראל חתומה על תקנות לחילופי מידע פיננסים בין מדינות תקנות CRS, לפיהן הבנקים יעבירו מידע אודות תושבים המעבירים כספים לתושבי חוץ וההיפך. לכן, בטרם שאתם מבצעים העברה לחו”ל, טוב תעשו אם תיידעו מראש את סניף הבנק שלכם ותאמרו לי את הסיבה בגינה ההעברה מתבצעת.

צריכים להעביר כספים לחו"ל לבן משפחה?

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ בדיני מיסים ואו על השקעות נדל”ן כלשהם. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.

צרו איתנו קשר

מתעניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל? השאירו פרטים וקבלו הצעות