השקעות נדל”ן בחו”ל

השקעות נדל"ן בפורטו

בשנים האחרונות חלק גדול מבירות ערי אירופה הפכו ליעדים אטרקטיביים להשקעה בנדל''ן בחו"ל: וינה, ברלין, אתונה, ואפילו ורשה. הכירו את אחת מערי הבירות שלא בטוח ששמעתם עליה: פורטו שממוקמת באזור הצפוני של פורטוגל ובשנה האחרונה גם הפכה לאחת מבין הערים המומלצות להשקעה לשנת 2020 על ידי המגזין ''פורבס'' העולמי.
מאת מערכת רנקו | 06.09.21
porto landscape view
תוכן עניינים

בשנים האחרונות שוק הנדל”ן בפורטוגל נוסק מעלה כאשר שוק הנדל”ן בפורטו תופס נפח גדול מהשקעות בנדל”ן במדינה.

העיר פורטו שוכנת צפונית לנהר הדורו ומשתרעת על פני 42 קילומטרים ובה מתגוררים קרוב ל-300 אלף תושבים, מכילה בתוכה גם לא מעט אזורים היסטוריים חשובים שחלקם אף נכללים בין אתרי המורשת של אונסקו מאמצע שנות התשעים. פורטו נמצאת במגמה חיובית בשנים האחרונות, עם לא מעט השקעות בינלאומיות ומספר תיירים שרק הולך וגדל משנה לשנה.  

כל אלו אינם מתקיימים מעצמם כאשר תוכלו למצוא בעיר מגוון אטרקציות בינלאומיות המתקיימות בעיר הפורטוגלית, כמו גמר פסטיבלים וירידי הייטק ואף זכתה בשלל פרסים כמו ”היעד המוביל להופעות לשנת 2020”. 

העיר שחווה תקופה כלכלית די טובה הצליחה גם לצלוח את משבר הקורונה בצורה יעילה משאר ערי אירופה, והיא נבחרה לארח את גמר ליגת האלופות שהיה אמור להתקיים בטורקיה. נתון זה יכול ללמד אותנו על היכולת המעולה של העיר פורטו ומדינת פורטוגל בכלל, להתמודד עם אירועים בינלאומיים גם תחת מגבלות כאלו ואחרות. אז למה בעצם חשוב שתכירו את פורטו ולמה היא לא רק יעדי נלד”ני להשקעה, אלא גם אחת מערי הנמל הקסומות באירופה? 

פורטו היא מטרופולין ומוקד לתושבים ותיירים

המטרופולין של פורטו מונה קרוב למיליון וחצי תושבים והם נהנים מאחת הערים הוותיקות ביבשת אירופה, כזו שהייתה חלק מהאימפריה הרומית, המוסלמית ונמנתה בין המדינות הקולוניאליסטיות של המאה התשעה עשרה והעשרים. כל אלו הפכו את העיר פורטו לאחת מאתרי ההיסטוריה הנדירים בעולם, שבה תוכלו למצוא כנסיות מרהיבות בנות מאות שנים כמו ”בניין הבדולח”,  מונומנטים מרהיבים ברחבי העיר וכמובן את כיכר ”גנרל דלגאדו” שנמצא במרכז פורטו ונחשב לאתר מורשת על פי ארגון ”אונסקו”. 

בין הבניות המרשימות והמוזיאונים המטריפים תוכלו למצוא גם אזור קניות בשם ”רוטנדה דה בובסיטה”, את אזור הריביירה שלא מבייש ערים כמו ”קאן” בצרפת ועוד רביריות שונות ברחבי אירופה. 

שם תוכלו להנות מהיינות המפורסמים של העיר והקינוחים שמזכירים במעט את יופייה של העיר, למצוא לכם אזור תצפית מושלם על האוקיינוס האטלנטי ולהירגע. כך או כך העיר פורטו שהינה שנייה בגודלה במדינת פורטוגל היא בהחלט שילוב מדהים של היסטוריה רבת שנים אל בין תרבות מערבית בת זמננו, מה שיותיר רבים מכם לא רק נדהמים מהבנייה המטריפה אלא גם מהנופים הבלתי נגמרים שהעיר פורטו מספקת בכל ימות השנה. העיר ששוכנת על נהר הדוארו תאפשר לכם לקבל הצצה אל נופים ציורים שאותם לא תוכלו למצוא בשום גלויה אחרת. 

השקעות נדל”ן בפורטו – למה להשקיע בעיר?


אם היינו יכולים לבחור מקום אחד שבו אפשר לשלב בין התפתחות טכנולוגית של המאה העשרים ואחת לבין היסטוריה מרשימה, העיר פורטו הייתה ללא ספק אחת מהשילובים האלו. 

מוקד להשקעות זרות

בשנים האחרונות חברות בינלאומיות רבות מגיעות אל העיר, כאשר ביניהם נמנות חברות כמו: גוגל, בוש, אדידס וחברות תקשורת שונות מרחבי כל אירופה. חברות אלו מהוות כיום כ 30% מסך ההכנסות של העיר ואם לא די בכך נבחרה העיר פורטו בשנת 2018 לעיר המצטיינת בכל הקשור להשקעות סטרטאפ בינלאומיות ומקומיות. 

סך ההשקעות בעיר הוא בהחלט מרשים יחד עם קצב הצמיחה של מדינת פורטוגל, אבל אחת מההשקעות שהפכו לפופולריות בשנים האחרונות בעיר שלא נופלת מהשקעות הטכנולוגיות וסטראטאפים שמתפתחים בעיר, היא לא אחרת מאשר השקעות בנדל”ן.

משקיעים משלל מדינות מכל רחבי העולם רוכשים נכסי נדל”ן בכל פורטו כאשר רק בשנת 2020 סך השקעות של אזרחים זרים בנדל”ן בפורטוגל נעמד על כ-880 מיליון. שוק הנדל”ן בפורטו חווה עליה בשנים האחרונות בזכות ולא רק בגלל ההשקעות הזרות בנדל”ן בעיר. כל אלו מהווים קרקע יציבה עבור משקיעי הנדל”ן בעיר ההיסטורית, כאשר הביקוש לדירות להשכרה בעיר רק עולה ובשנת 2018 מחירי הדירות חווה עלייה של 15.6 אחוזים. 

שוק השכירות בפורטו

אם אנו מסתכלים על השכירות אז הזמן הממוצע שבו עומד נכס להשכרה הוא בין 3 עד ארבע חודשים, ועם כל זה חשוב לזכור כי מחירי הדירות בפורטו עדיין נמצאים נמוכים ב 30% מהמחירים של עיר הבירה ליסבון. הביקוש לערים המרכזיות בפורטוגל גרמו לממשל המקומי לשנות את התנאים של “ויזת הזהב” שמשכה משקיעים מכל העולם להשקיע בנדל”ן בפורטוגל שייצרו עליות מחירים רוחבית בכל רחבי המדינה. חשוב לומר שביחס למדינות אחרות באירופה התשואה בפורטוגל משכירות איננה גבוה במיוחד.

לעיתים ההשקעות זרות מעניקות לחלק מהמשקיעים ויזת הזהב בתנאים מיוחדים, למשל בהשקעה נדל”נית מעל 500,000 אלף אירו ניתן בתנאים מיוחדים לעמוד בתנאי קבלת “ויזת זהב”. הויזה מיועדת לאזרחים שאינם אזרחי “האיחוד האירופי”. אשרה זו ניתנת גם למשקיעים זרים גם ביצירת מקומות עבודה בפורטוגל, בהעברת הון מעל מיליון יורו או בתרומה לפעילות מחקרית ואף בסיבות נוספות. 

התחום המוביל מבין כל אלו ב”ויזה זהב” הוא לא אחר מאשר ההשקעות בנדל”ן אשר יכול להבטיח לכם אזרחות בהליך שימשיך שש שנים. ראוי לציין, כי במסגרת התנאים בוצעו שינויים והשקעה בפורטו, ליסבון ואלגברה לא נחשבת יותר כהשקעת נדל”ן מוכרת לצורך קבלת ויזה זהב (החלטה נדחתה כרגע ל-2022 בשל הקורונה).

המטרה של השינוי היא כמובן בגלל עליית מחירי הדירות בערים אלו – הממשל הפורטוגלי מנסה להוציא את ההשקעות הזרות “החוצה” לערים שבהם אין צפיפות אוכלוסין גבוה.

התפלגות השקעות לבקשת ויזת זהב 2012-2021

 

סוג השקעות

תנאי סף

כמות הבקשות

השקעות נדל”ן

500 אלף

8420

שימוש בנכסי נדל”ן

350 אלף

901

העברת הון

מיליון

492

השקעה בקרנות הון/סיכון

350 אלף 

99

יצירת מקומות עבודה

10-מקומות עבודה

20

נתונים מאתר: https://getgoldenvisa.com/portugal-golden-visa-statistics

ביקוש דירות בלתי פוסק

לעיר פורטו ישנם לא מעט אטרקציות תיירות נופים ציורים ומבנים בלתי נשכחים, אך למרות שלא הצלחנו לשטוח אפילו את המעט שביניהם חשוב שתכירו גם את הביקוש הבלתי פוסק אחר דירות בפורטו. 

העיר מושכת אליה תיירים ויזמים מכל רחבי הגלובוס כמעט, אלא גם משמשת בית וחממת מחקר עבור 4,000 סטודנטים מרחבי העולם וקרוב ל-30 אלף סטודנטים בסך הכל. ברחבי העיר תוכלו למצוא 13 אקדמיות וחממות מחקר שונות אשר משמשות לא מעט מהסטודנטים הלומדים והבוגרים. בין כל אלו תוכלו למצוא גם את האוניברסיטה של פורטו המובילה בתחום הפטנטים האירופאי ובעלת שם עולמי. 

סיכום

 העיר פורטו היא פנינה שעודנה מצליחה להסתתר מתחת אל אחותה הגדולה ליסבון, ולמרות הנופים המרהיבים, הרובעים שאינם דומים אחד לשני היא מצליחה להתהדר גם בתנופה טכנולוגית ויזמית. בעיר תוכלו למצוא אזורים שעוברים שימור, למצוא דירות חדשות לחלוטין או להשתקע בעצמכם באזור הריביירה המטריפה. 

ההשקעות בפורטו הינן מגוונות ורחבות, כמובן, שניתן להשקיע בצורה ישירה ברכישת דירה להשקעה והשכרתה. אולם בפורטו קיימת אפשרות להשקיע באמצעות קבוצת רכישה שבה מתאגדים מספר משקיעים שרוכשים דירות/בניין יחד ומעבירים אותו יחד שיפוץ ולאחר מכן מוכרים אותו במחיר גבוה. התאגדות של השקעה כזו לרוב מצריכה בעל מקצוע מימון שחי ומכיר את שוק הנדל”ן בפורטו. 

פורטו הוכיחה לעולם כיצד היא מתפקדת תחת אירועים בינלאומיים, גם תחת מגבלות הקורונה וגם תחת מגבלות וסגרים שונים ברחבי המדינה. על הצמיחה הכלכלית של פורטוגל לפני המגפה תעיד עליית מחירי הדיור בחודשים האחרונים ותחזיות כלכליות מעודדות במיוחד, כאשר שוק הנדל”ן ובמיוחד בפורטו ממשיך את קצב המחירים שקדמו למגפה. לכן חשוב שתכירו את העיר פורטו שאכן הפכה בשנים האחרונות להזדמנות חד פעמית להשקעה מעולה ויחסית בטוחה. אז אם אתם מחפשים אחר השקעה במחירים די הגיוניים, עם תמורה איכותית ונכס שיכול באמת להניב עבורכם תמורה, יחד עם אפשרות לקבלת אזרחות אירופאית, העיר פורטו היא אכן אחת מהערים שאתם חייבים לבדוק וגם לבלות בה. 

מעוניינים להתחיל להשקיע בפורטוגל? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ופרויקטים בשיווק צרו עמם קשר. 

יורופה השקעות נדל"ן בפורטוגל

יורופה נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

חברת עמנואל - חברה להשקעות יזמות בנדל"ן

עמנואל

לחוות דעת ונכסים לחצו

ויטל ועומר - מלווי השקעות בפורטוגל

Live Abroad

לחוות דעת ונכסים לחצו

בורטוקלה - מלווה השקעות נדל"ן בפורטוגל

בורטוקלה

לחוות דעת ונכסים לחצו

כתבות אחרונות

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בפורטוגל. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.