השקעות נדל”ן בחו”ל

מחירי דירות ותשואות בפורטוגל

פורטוגל הפכה לאחרונה ליעד מבוקש ע”י משקיעים זרים. פורטוגל ממצבת עצמה כיום, כמדינה חדשנית לצד היסטוריה עתיקה ומפוארת. למרות זאת , מחירי הדירות בפורטוגל נמוכים יחסית למערב אירופה. המיסוי בפורטוגל נמוך והתשואות טובות בהרבה מאלו שתקבלו בישראל. אלו הם רק חלק מהגורמים המניעים משקיעים זרים ובתוכם ישראלים רבים להשקיע בשוק הנדל”ן בפורטוגל.

מאת מערכת רנקו | 03.06.22 // עדכון 20.10.23
portugal landscape

פורטוגל הייתה בין המדינות במערב אירופה שנפגעו קשות ממשבר הסאב פריים העולמי שהתרחש בשנת 2008 . היא התקשתה להתמודד עם המשבר, ומחירי הנדל”ן צנחו במידה ניכרת אפילו יותר ממחירי הנדל”ן בארה”ב בזמנו. רק באמצע העשור הקודם חלה התאוששות והמחירים החלו לטפס מעלה. ממשלת פורטוגל הבינה שעליה להתערב, והחלה לנקוט בצעדים ע”מ לסייע לכלכלה ושוק הנדל”ן להתאושש. בין הצעדים שננקטו: עידוד השקעות של משקיעים זרים כגון תוכנית ה-Golden Visa, מיסוי נוח, וכן אפשרות למינוף ההשקעה בעזרת משכנתא מבנק מקומי.

לפניכם עליית מחירי הנדל”ן בפורטוגל בעשור האחרון, שימו לב לקפיצת המדרגה בעקבות הרפורמה שנקטה הממשלה באמצע העשור הקודם, כולל לקיחת משכנתאות.

עליית מחירי הנדלן בפורטוגל בעשור האחרון

את מגפת הקורונה עבר ענף הנדל”ן באופן סביר יחסית. כשמנתחים את שוק הדיור מגלים כי ברבעון הרביעי של 2020, מספר המכירות הנדל”ן, כבר עלה על זה של שנת 2019 בתקופה המקבילה. מחירי הדיור שמרו על מסלול העלייה שהחל בשנת 2015, הן לפי מדד המכון הלאומי לסטטיסטיקה והן לפי המדד שהופק על ידי Confidencial Imobiliário.

מדד מחירי בתי מגורים פורטוגל עד יולי 2023

מחיר דירה בפורטוגל ותשואה צפויה

מחיר דירה בעירממוצע מחיר ביורו מרכז העיר ביורוממוצע דמי שכירות לחודש במרכז העיר ביורו לחודש
ממוצע תשואה שנתית לדירה במרכז העיר באחוזים
ליסבון

3373€1542€6.2%
פורטו2232€1182€4.5%
אלמדה2344€880€5.8%
אודיוולס2350€1310€7.17%
ברגה1481€864€6.5%

בטבלה: מחיר ממוצע למ”ר, מחיר ממוצע לדמי שכירות לחודש ותשואה שנתית ממוצעת בערים מובילות בפורטוגל

כמה עולה דירה בפורטוגל בערים מובילות בקרב משקיעים

ליסבון

היא עיר הבירה של פורטוגל, במטרופולין שלה מתגוררים כ- 3 מיליון תושבים, היא העיר הגדולה בפורטוגל ושיטחה משתרע על פני 100 קמ”ר. הבירה היא המרכז הכלכלי והתרבותי של המדינה. אזור ליסבון הוא העשיר במדינה ומספק כ-45% מהתוצר הלאומי הגולמי של פורטוגל. למעשה, היא אחת הערים עם אחוז ההכנסה מהגבוהים לנפש באיחוד האירופי. בשל עידוד השקעות מסיבי של הממשלה המקומית , חברות ענק גלובליות וחברות סטארט אפ, בחרו לפתוח בליסבון משרדים ומושכות עובדים צעירים ואיכותיים. בשנת 2019 ביקרו בליסבון קרוב ל-10 מיליון תיירים מה שהגביר את הביקוש לדירות להשכרה ודירות נופש. גם לאוניברסיטת ליסבון בה לומדים קרוב ל -50 אלף סטודנטים, חלק נכבד לביקוש דירות לשכירות בעיר.

מחיר ממוצע למ”ר לקניית דירה במרכז ליסבון הינו בין 3,000-3,500 יורו. כאשר מתרחקים ממרכז העיר המחיר עשוי להיות נמוך יותר.

למידע בהרחבה על השקעות נדל”ן בליסבון לחצו

פורטו

היא עיר נמל מרכזית בצפון פורטוגל, העיר השנייה בחשיבותה בגודלה בפורטוגל. אוכלוסיית המטרופולין שלה מונה קרוב לשני מיליון איש, ושטחה 41.30 קמ”ר. העיר נחשבת לבירת צפון פורטוגל. פורטו מלבד הנמל המפורסם שלה, וקבוצת הכדורגל “פורטו”, מושכת עשרות אלפי תיירים לצד המיליונים הפוקדים אותה מדי שנה. פורטו נחשבת לחממה טכנולוגית המושכת חברות בינלאומיות רבות. בשנת 2018 נבחרה פורטו לעיר המצטיינת בהשקעות סטארטאפ מקומיות ובינלאומיות. העיר נחשבת לפופולרית בקרב משקיעים זרים. בשנת 2020 השקעות זרים בנדל”ן הסתכמו בקרוב למיליארד דולר.

מחיר ממוצע למטר לקניית דירה בפורטו הינו בין 2,950-3,000 יורו.

למידע בהרחבה על השקעות נדל”ן בפורטו לחצו

אלמדה

היא עיר השוכנת בדרום נהר הטאגוס המשקיף על ליסבון בגדה השנייה. העיר מחוברת לליסבון באמצעות גשר. באלמדה מתגוררים כ-200 אלף תושבים. העיר משלבת קלאסיקה אירופאית לצד בנייה עכשווית ותשתיות תחבורה מפותחות. השלטון המקומי מקדם פרויקטים רבים בעיר במטרה למשוך משקיעים ולהביא עובדי הייטק מאוכלוסיות חזקות שגם ישתקעו בעיר, הנמצאת במרחק של 15 דקות נסיעה מליסבון.

מחיר ממוצע למ”ר לקניית דירה באלמדה הינו כ 2,800 יורו.

למידע בהרחבה על השקעות נדל”ן באלמדה לחצו

אודווילס

היא עיר הסמוכה לבירה ומלבד אזור ליסבון, שייכת גם למחוז אקסטרמדורה. בפועל היא נמצאת בשטח העתיק של ליסבון. בעיר מתגוררים כ-150 אלף איש ושטחה הינו 26.54 קמ”ר. בסוף המילניום הקודם. היא נותקה מוניציפלית מליסבון, ומאז היא לא מפסיקה לצמוח. העיר מתחרה בליסבון בשירות מוניציפאלי מתקדם, בהשקעות, תשתיות, חינוך ותרבות הפנאי. בעיר שתי תחנות מטרו, Senhor Roubado ו-Odivelas המחברות אותה למרכז הבירה תוך 20 דקות נסיעה. העיר נהנית מכביש מהיר המחבר את אודיוולס לליסבון וחלקים אחרים של המטרופולין. מה שעוזר להבין, שרבים מאלה העובדים במרכז ליסבון ,מעדיפים לגור באודיוולס. אולי בשל כך ניתן להסביר את זינוק המחירים בעיר בשנים האחרונות.

טווח המחיר הממוצע למ”ר לקניית דירה באודווילס נע בין 1,400-2,400 יורו תלוי באזור ומצב הדירה.

למידע בהרחבה על השקעות נדל”ן באודיוולס לחצו

בראגה

ממוקמת בצפון מערב פורטוגל. העיר הינה החמישית בגודלה במדינה ואחת העתיקות בה ובאירופה כולה. אזור המטרופולין שלה (Minho) שהיא בירתו, מונה קרוב למיליון איש. שטחה 183.51 קמ”ר והיא מרוחקת 53 ק”מ בלבד מפורטו. העיר נהנית משילוב של אתרים עתיקים והיסטוריים החשובים לנצרות, לבין חדשנות מודרנית ואיכות חיים.
בראגה נבחרה על ידי יורוברומטר, כעיר השלישית עם איכות החיים הטובה ביותר באירופה והראשונה בפורטוגל. UNESCO הכירה לאחרונה בבראגה כעיר מורשת עולמית, דבר שהגביר את הביקוש לנדל”ן בעיר.

הממשלה הפורטוגלית רואה את בבראגה כאחת ערי העתיד של פורטוגל. בפועל זה מתבטא בעידוד משקיעים זרים ומקומיים להשקיע בעיר. העיר הצפונית, שוכנת באזור גיאוגרפי הנחשב לאחד מבעלי הצמיחה הכלכלית המהירה באיחוד האירופי. בשנת 2020 הייתה בראגה אחת מהערים, שרשמו את העלייה הגבוה ביותר במחירי הנדל”ן. לפי נתוני המכון הלאומי לסטטיסטיקה הפורטוגזי (INE) ,המגמה החיובית אף צפויה להתחזק בשנים הקרובות. ההיצע בעיר קטן מלהכיל את הביקוש לרכישת נדל”ן והשכרתו, הביקוש בולט גם לדירות משופצות בעיר העתיקה.

במהלך חודש מארס 2020, דורגה בראגה ע”י מגזין הפייננשל טיימס fDi Intelligence ,כאחת מעשר ערי העתיד המובילות באירופה. הדירוג היוקרתי בקטגורית “ערים ואזורי העתיד באירופה 2020-2021 – היעד הטוב ביותר והמבריק ביותר מבין ההשקעות באירופה” מציב לראשונה את בראגה במקום השביעי ובין עשר הערים המומלצות ביותר להשקעה באירופה!

טווח המחיר הממוצע למ”ר לקניית דירה בבראגה נע בין 1,500-1,900 יורו תלוי באזור ומצב הדירה.

למידע בהרחבה על השקעות נדל”ן בבראגה לחצו

להלן השוואת מחירים לפי מ”ר בין פורטוגל למדינות אחרות באירופה

מדינהמחיר ממוצע למ"ר ביורו

מונקו44,522€
שוויץ13,280€
צרפת12,796€

ספרד4,978€

פורטוגל3,830€

יוון3,619€

קפריסין1,678€

לפניכם טבלה כמה עולה לקנות בית ב-30 הערים הגדולות בפורטוגל:

מעוניינים להתחיל להשקיע בפורטוגל? צרו קשר עם מלווי ההשקעות!

השקעות נדל”ן כרוכות בסיכון, על מנת לצמצם את הסיכון חשוב לבחור מלווה השקעות אמין. ברנקו תמצאו מלווי השקעות שנבדקו באמצעות חוות דעת אמיתיות. לקריאת חוות הדעת ופרויקטים בשיווק צרו עמם קשר. 

יורופה השקעות נדל"ן בפורטוגל

יורופה נדל"ן

לחוות דעת ונכסים לחצו

חברת עמנואל - חברה להשקעות יזמות בנדל"ן

עמנואל

לחוות דעת ונכסים לחצו

ויטל ועומר - מלווי השקעות בפורטוגל

Live Abroad

לחוות דעת ונכסים לחצו

בורטוקלה - מלווה השקעות נדל"ן בפורטוגל

בורטוקלה

לחוות דעת ונכסים לחצו

*האתר איננו לוקח כל אחריות משפטית על המידע בכתבה ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ על השקעות נדל”ן כלשהם, ובפרט על השקעות נדל”ן בפורטוגל. נדרשת זהירות יתרה בהסתמכות על ידע ונתון המוצג בכתבה. אנו ממליצים בכל מקרה, לפנות לייעוץ מקצועי  על מנת לקבל מידע מקצועי ורלוונטי.